Kobieca odsłona Jazzu nad Odrą

8 marca to świetna okazja do zaprezentowania fantastycznych jazzmanek, które w tym roku zagrają nad Odrą. Na wielki finał festiwalu usłyszymy bardzo silną reprezentację kobiet – Beata Przybytek Quartet zagra na sali teatralnej utwory z płyty „Today Girls Don’t Cry”, Krystyna Stańko w projekcie „Novos Anos” zaczaruje przestrzeń klubu Autograf, Sabina Meck pojawi się w Imparcie ze swoim Quintetem. Na scenie plenerowej festiwalową publiczność rozgrzeją muzycy z Odpoczno (na wokalu Joanna Gancarczyk) oraz reaktywowany po latach wrocławski Crash, który wystąpi z wokalistką Natalią Lubrano.  Tego dnia zagra również Kasia Pietrzko w trio legendy kontrabasu, Bronisław Suchanek Trio.

 

Beata Przybytek to pochodząca z Bielska-Białej wokalistka, posiadająca charakterystyczną barwę głosu i tworząca na styku gatunków. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie pełni rolę pedagoga będąc stałą współpracowniczką w Instytucie Jazzu. W wypadku Przybytek jazzowy rodowód jest tylko pretekstem do poszukiwań artystycznych obejmujących okołojazzowe gatunki muzyczne. W dyskografii posiada sześć albumów sygnowanych własnym nazwiskiem. W tym długowyczekiwany, wydany kilka miesięcy temu krążek „Today Girls Don’t Cry”, za którego produkcję odpowiedzialny jest Tomasz Kałwak.

 

 

Krystyna Stańko bandKrystyna Stańko to utytułowana wokalistka i pedagog. W ciągu swojej trzydziestoletniej kariery muzycznej zarejestrowała dziewięć autorskich płyt, otrzymywała nominacje do nagrody Fryderyk, zdobyła pierwsze miejsce w ankiecie czytelników magazynu „Jazz Forum” w kategorii „Album Roku 2012”, a także została uhonorowana Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2014 r.). Najnowszy projekt wokalistki to kwintet prezentujący bossa novy i standardy jazzowe, które składają się na repertuar ostatniej płyty zatytułowanej „Novos Anos”, wydanej jesienią 2016 roku nakładem wytwórni For Tune.

 

 

Sabina Meck to wokalistka i autorka tekstów, studentka kompozycji i aranżacji w Akademii Muzycznej w Katowicach. Ze swój debiut fonograficzny wydany w katalogu wytwórni ForTune otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2017, w kategorii „Debiut Roku”. Krążek zatytułowany „Love is Here” zawiera w pełni autorski repertuar wokalistki. W zeszłym roku Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydała płytę zatytułowaną „Eruption”; to drugi album wokalistki, tym razem sygnowany już nazwą jej formacji. Choć regularnie koncertuje z własnym zespołem lub przedstawicielami młodego pokolenia polskiego jazzu to w czasie swojej dotychczasowej aktywności scenicznej występowała również z utytułowanymi i doświadczonymi muzykami jak Andrzej Jagodziński, Włodzimierz Nahorny czy Zbigniew Namysłowski.

 

Odpoczno to zespół założony cztery lata temu, przez łódzkich instrumentalistów. Główną inspiracją grupy jest muzyka z regionu opoczyńskiego, mimo że artyści znani są także z indywidualnych osiągnięć w różnych gatunkach muzycznych. Połączenie witalności muzyki wiejskiej ze współczesnymi improwizacjami zaowocowało oryginalnym repertuarem, który został doceniony przez słuchaczy i krytyków. W 2015 roku Odpoczno znalazło się w gronie laureatów prestiżowego Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

 

 

Jeden z największych autorytetów gry na kontrabasie w historii polskiego jazzu powraca do kraju ze swoim nowym trio.  Suchanek współpracował do tej pory z ikonami polskiego i światowego jazzu (m.in. Zbigniew Seifert, Tomasz Stańko, Don Cherry, Art Farmer), a tym razem zaprosił do zespołu artystów młodego pokolenia. Na fortepianie zagra Kasia Pietrzko liderka tria, które w zeszłym roku wydało ciepło przyjęty album „Forthright Stories”. Studentka Akademii Muzycznej w Krakowie, pobierała lekcje m.in. u Aarona Parksa, czy Kenny’ego Wernera dzięki dwóm pobytom w Nowym Jorku.

 

Zdjęcie na okładce wpisu: Dunvael Photography.