Idea

IDEA

Festiwal Jazz nad Odrą od 1964 roku prezentuje najważniejsze zjawiska w światowym jazzie. W trakcie 60-u dotychczasowych edycji, na swych scenach gościł największych artystów.

Sześćdziesiąte pierwsze wydanie festiwalu potrwa od 23 do 27 kwietnia 2025 roku i obejmie szereg koncertów, Otwarty Konkurs na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka, całonocne jam sessions oraz wydarzenia towarzyszące.

JnO to 100% jazzu w jazzie – każdy artysta zapewnia wysokiej jakości muzyczne doznania. W programie nie ma headlinerów. Dbamy o to, żeby widz, wybierając jakikolwiek punkt programu, doświadczył jazzu na najwyższym poziomie.

61. edycja Jazzu nad Odrą będzie się odbywać na dwóch scenach: w Impart Centrum oraz w Vertigo Jazz Club & Restaurant.

HISTORIA

W 1963 roku, trzej wrocławscy studenci – Karol Maskos, Andrzej Żurek i Aleksander Fleischer – postanowili zorganizować przegląd-konkurs młodych pianistów jazzowych z Dolnego Śląska. Ich pomysł zyskał aprobatę Zrzeszenia Studentów Polskich, co pozwoliło na przeprowadzenie premierowej edycji festiwalu w 1964 roku. Pierwszy Jazz nad Odrą, znany wtedy jako Przegląd Jazzowy, odbył się w klubie „Pałacyk” przy ul. Kościuszki 34 we Wrocławiu.

Festiwal szybko zdobył uznanie w środowisku jazzowym i na stałe wpisał się w historię polskiego jazzu.

Program festiwalu ustala Rada Artystyczna (Magdalena Fijałkowska, Bartosz Pernal, Jerzy Pietraszek i Igor Pietraszewski, pełniący funkcję dyrektora artystycznego).

Producentem jest Strefa Kultury Wrocław, wcześniej działająca jako Centrum Sztuki Impart i Biuro Festiwalowe Impart 2016.

Ważną rolę w festiwalu od początku pełnił konkurs. W jury zasiadają wybitni artyści z Polski i ze świata. Uczestnictwo w nim często otwierało drogę do wielkich karier muzycznych. Wśród laureatów znaleźli się wybitni muzycy polskiej sceny jazzowej, tacy jak Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Seifert, Krzesimir Dębski, Jarosław Śmietana, Janusz Strobel, Piotr Baron, Laboratorium, Henryk Miśkiewicz, Tomasz Szukalski, Andrzej Zaucha i Ewa Bem.

Jazz nad Odrą to nie tylko festiwal, ale również ważna część kulturowego dziedzictwa Wrocławia, który nadal przyciąga miłośników jazzu i młodych artystów z całej Polski.

W czasie ponad sześćdziesięcioletniej historii wydarzenia na jego scenach występowały takie gwiazdy jazzu jak:

Buddy Rich

Stan Getz

McCoy Tyner

Lee Konitz

Archie Shepp

Bob Brookmeyer

Kenny Barron

Dave Liebman

Brad Meldhau

David Murray

Bob Mintzer

Wallace Roney

Cassandra Wilson

George Garzone

Terence Blanchard

Kenny Garrett

Ambrose Akinmusire

Josh Redman

Gregory Porter

Immanuel Wilkins