Zagraj nad Odrą: ruszył nabór w konkursie na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka 2024

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1964 roku, czyli podczas pierwszej edycji festiwalu. Nagrodę dla zespołu odebrały wówczas ex aequo składy Jazz Band Ball oraz Ryszard Kruza Quartet. W kolejnych latach pojawiły się również kolejne kategorie m.in.: dla solisty, wokalisty, kompozytora. Niejednokrotnie wyróżnienie w konkursie festiwalu Jazz nad Odrą otwierało młodym muzykom drzwi do kariery i ten aspekt do dzisiaj pozostał niezmienny. Zdobycie Grand Prix konkursu na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka nadal zwraca uwagę branży muzycznej i pomaga artystom przebić się na jazzowej scenie. Nagroda główna to także 25 tysięcy złotych ufundowane przez Prezydenta Wrocławia i statuetka Rybotrąbki. Każdego roku przybywa również nowych nagród przyznawanych w kategoriach indywidualnych przez stowarzyszenia muzyczne, patronów medialnych, a nawet samych członków jury.

W konkursie mogą wziąć udział muzycy, którzy m.in.: nie przekroczyli 30 roku życia, nie są zwycięzcami Grand Prix ani laureatami nagród indywidualnych konkursu w latach poprzednich i co najmniej połowa składu wykonawców ma polskie obywatelstwo. Warunkiem udziału jest przedstawienie do oceny przez Komisję Kwalifikacyjną festiwalu 3 utworów z czasem do około 20 minut, przy czym jeden z tych utworów musi być oparty na formie: rhythm changes lub blues. Zgłoszenia można wysyłać do 18 marca 2024 roku. Zakwalifikowani artyści zagrają 23 kwietnia podczas finałowych przesłuchań, które są częścią programu tegorocznej edycji. Zdobywca Grand Prix zaprezentuje się przed festiwalową widownią kolejnego dnia.

Jubileuszowa edycja festiwalu Jazz nad Odrą odbędzie się we Wrocławiu dniach 23-28 kwietnia w trzech lokalizacjach – Impart Centrum, Firleju oraz Vertigo Jazz Club & Restaurant.

Regulamin oraz szczegółowe zasady udziału w konkursie znajdują się: TUTAJ