Zagraj nad Odrą! Ruszył nabór do konkursu na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka 2023

Jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów jazzowych w Polsce ponownie otwiera nabór dla młodych talentów. Od 1964 roku, czyli pierwszej edycji festiwalu jest to jeden z najbardziej istotnych elementów święta jazzu we Wrocławiu. Niejednokrotnie tytuł zwycięzcy otwierał drzwi do dalszej kariery, zwracając wzrok i słuch branży muzycznej.

W konkursie mogą wziąć udział muzycy, którzy nie przekroczyli 30 roku życia, nie są laureatami Grand Prix ani laureatami nagród indywidualnych Jazzu nad Odrą w latach poprzednich i co najmniej połowa składu wykonawców ma polskie obywatelstwo. Warunkiem udziału jest przedstawienie do oceny przez Komisję Kwalifikacyjną festiwalu nagrania artystycznego wykonania uczestnika na CD lub drogą elektroniczną w formacie wave lub mp3. Na kandydatów czekamy do 20 marca. Z nadesłanych zgłoszeń zostaną wybrani finaliści, którzy wezmą udział w przesłuchaniach w trakcie festiwalu.

Grand Prix konkursu to 25 tysięcy złotych ufundowane przez Prezydenta Wrocławia i statuetka Rybotrąbki. Każdego roku przybywa też nowych nagród przyznawanych przez stowarzyszenia muzyczne, patronów medialnych, a nawet samych członków jury. Indywidualne wyróżnienia fundują m.in.: STOART, ZAiKS, „Jazz Forum” oraz Radio 357.

Konkurs od 2022 roku nosi także nową nazwę – upamiętniającą Wojtka Siwka, który od pierwszych edycji tworzył historię festiwalu. Pierwsze Grand Prix po zmianie przyznano zespołowi Horntet – w składzie: Bartłomiej Leśniak (fortepian), Robert Wypasek (saksofon tenorowy), Szymon Ziółkowski (saksofon altowy), Mikołaj Sikora (kontrabas), Piotr Przewoźniak (perkusja).

Tegoroczna, 59. edycja festiwalu Jazz nad Odrą odbędzie się w dniach 26-30 kwietnia w Impart Centrum – nowej przestrzeni Strefy Kultury Wrocław, kiedyś znanej wrocławianom jako Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego. Finałowe przesłuchania odbędą się 26 kwietnia i tego samego dnia zostaną ogłoszone wyniki, a tym samym zwycięzca Grand Prix od razu będzie miał okazję zaprezentować się przed festiwalową publicznością.

Regulamin oraz zasady udziału w konkursie znajdują się na stronach: www.strefakultury.pl oraz www.jazznadodra.pl.