Poznaliśmy program jubileuszowej edycji festiwalu Jazz nad Odrą

Sześć dni muzycznej uczty w trzech lokalizacjach – tak w kwietniu Wrocław będzie celebrować 60 lat legendarnego festiwalu.

Historia festiwalu Jazz nad Odrą zaczęła się w 1964 roku i była budowana przez 60 lat. Impreza przez sześć dekad gościła rzesze wybitnych artystów jazzowych, od początku też wspierała młodych muzyków, organizując dla nich konkurs, w którym obecnie przyznawany jest tytuł „Indywidualności Jazzowej im. Wojtka Siwka”. W tym roku przesłuchania finalistów otwierają program festiwalu – 23 kwietnia jury wyłoni zwycięzcę Grand Prix i pozostałych laureatów, a już kilka godzin później w Impart Centrum poznamy wyniki. Podczas uroczystej gali usłyszymy skład Bartosz Pernal Orchestra, który przygotował utwory specjalnie na tę okoliczność. Następnie wieczór zamieni się w koncert pod hasłem: Wrocław Jazz Night, a na scenie zobaczymy dwa kwintety – Zbigniewa Lewandowskiego i Piotra Barona. Pierwszy festiwalowy dzień można będzie również świętować
w klubie festiwalowym, czyli Vertigo Jazz Club & Restaurant, gdzie wystąpi Jerzy „Wilk” Kaczmarek i jego kwartet Wilcze Sidła. Organizatorzy przez sześć dni zapraszają również na tradycyjne jam session, które będą odbywać się po koncertach w Vertigo.

Kolejny wieczór rozpocznie się od występu zwycięzcy Grand Prix konkursu na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka, a drugi koncertowy set zapowiada prawdziwą muzyczną ucztę. Przed festiwalową publicznością zaprezentuje się Darek Oleszkiewicz, Jorge Rossy oraz Brad Mehldau, jeden
z najbardziej lirycznych i intymnych głosów współczesnego fortepianu jazzowego. W Vertigo Tomasz Wendt zagra swój najnowszy album „Daily Things”. Od 25 kwietnia Strefa Kultury Wrocław uruchomi kolejną festiwalową lokalizację – klub Firlej przy ul. Grabiszyńskiej 56. To tam zaprezentuje się międzynarodowy skład zebrany przez Cezariusza Gadzinę. Jego projekt „River Dream” to europejski jazz przyprawiony domieszką amerykańskiego aromatu, a jednym z jego gości będzie Rick Margitza, legenda saksofonu tenorowego. Natomiast kolejny wieczór w Impart Centrum będzie należeć do Pablo Held Buoyancy Band z legendarną Normą Winstone jako wokalistką i Ambrose Akinmusire, amerykańskiego trębacza, który pod koniec grudnia 2023 roku wydał najnowszy album „Owl Song”. W klubie festiwalowym Magda Zawartko zagra koncert ze swojego solowego debiutu fonograficznego „Satyagraha”.

Czwarty dzień festiwalu otwiera Michel Benita, algierski basista, który wraz ze swoim kwartetem przedstawi album artysty „Looking At Sounds”. Na dużej scenie w Impart Centrum pojawi się reprezentacja projektu „Piotr Wojtasik Presents”, a w niej m.in.: odpowiedzialny za aranżacje – Andrzej Jagodziński oraz soliści – trębacz Philip Dizack i saksofonista Rick Margitza. W drugim koncertowym secie Jerry Bergonzi połączy siły z – nagrywającym w Blue Note – Timem Hagansem w międzynarodowym kwintecie. Do klubu festiwalowego na muzyczną medytację zaprosi

Piotr Rachoń Quartet. W kolejnym dniu zobaczymy Gabriel Coburger`s Urban Exchange Band, który zaprezentuje muzykę Johna Coltrane’a, za to duża scena należeć będzie do rodziny McCraven. Najpierw Stephen McCraven zaprezentuje swój skład African-American Heritage Ensemble, a następnie Makaya McCraven pokaże, jak wykracza poza granice jazzu, elektroniki, kompozycji i rytmu. Wieczór zamyka Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz ze swoją taneczną fuzją muzyki kubańskiej i jazzowej.

Finałowy dzień to na początek Firlej i pokaz udanej współpracy między włoskim pianistą Enrico Pieranunzim i duńskim basistą Thomasem Fonnesbaeckiem, a następnie dwa sety w Impart Centrum. Najpierw węgierski saksofonista Viktor Tóth zaprezentuje projekt „Drum & Bassss”, a następnie wizjonerski wibrafonista poprowadzi skład Stefon Harris & Blackout. Festiwal oficjalnie zamknie Bartosz Pernal Orchestra, a następnie po raz ostatni odbędzie się jam session.

Podczas festiwalu poznamy również laureatów 6. edycji MK Jazz Foto, konkursu fotograficznego im. Marka Karewicza. Spośród 172 prac jury konkursu w składzie: Urszula Las, Łukasz Gawroński, Leszek Możdżer, Michał Pietrzak oraz Andrzej Tyszko nominowało 33 fotografie do wystawy finałowej.

Bilety trafią do sprzedaży 11 marca o godz. 12:00 i będą dostępne na stronach: www.jazznadodra.pl, www.eventim.pl oraz www.biletyna.pl.

 

60. Jazz nad Odrą

23-28.04.2024

 

23.04.2024

Impart Centrum

10:00 Konkurs na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka 2024

18:00

I set: Gala wręczenia nagród w konkursie na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka 2024

Bartosz Pernal Orchestra

II set: Wrocław Jazz Night:

Zbigniew Lewandowski Quintet

Piotr Baron Quintet

Vertigo Jazz Club & Restaurant

23:00 Jerzy „Wilk” Kaczmarek Quartet – Wilcze Sidła

JAM SESSION

 

24.04.2024

Impart Centrum

19:30

I set: Koncert Laureata Grand Prix konkursu na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka 2024

II set: Darek Oleszkiewicz – Brad Mehldau – Jorge Rossy

Vertigo Jazz Club & Restaurant

23:00 Tomasz Wendt „DAILY THINGS”

JAM SESSION

 

25.04.2024

Firlej

18:00 Cezariusz Gadzina „River Dream” feat. Rick Margitza

Impart Centrum

19:30

I set: Pablo Held Buoyancy Band feat. Norma Winstone

II set: Ambrose Akinmusire

Vertigo Jazz Club & Restaurant

23:00 Magdalena Zawartko „SATYAGRAHA”

JAM SESSION

 

26.04.2024

Firlej

18:00 Michel Benita „Looking at Sounds”

Impart Centrum

19:30

I set: Special Project „Piotr Wojtasik Presents” feat. Rick Margitza, Philip Dizack (arrangements: Andrzej Jagodziński)

II set: Jerry Bergonzi/Tim Hagans Quintet

Vertigo Jazz Club & Restaurant

23:00 Piotr Rachoń Quartet

JAM SESSION

 

27.04.2024

Firlej

18:00 Gabriel Coburger`s Urban Exchange Band plays the music of John Coltrane

Impart Centrum

19.30

I set: Stephen McCraven African-American Heritage Ensemble

II set: Makaya McCraven

Vertigo Jazz Club & Restaurant

23:00 Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz

JAM SESSION

 

28.04.2024

Firlej

18:00 Enrico Pieranunzi and Thomas Fonnesbaek Duo

Impart Centrum

19:30

I set: Viktor Tóth Drum & Bassss

II set: Stefon Harris & Blackout

Vertigo Jazz Club & Restaurant

23:00 Bartosz Pernal Orchestra

JAM SESSION