Historia

Nieodłączną częścią festiwalu i jego znakiem rozpoznawczym jest konkurs na Indywidualność Jazzową. W najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursie jazzowym mogą wziąć udział instrumentaliści i wokaliści, którzy w czasie trwania festiwalu nie przekroczyli 35 roku życia.

Laureaci:

Grand Prix 2018

WEEZDOB COLLECTIVE (Kacper Smoliński – harm, Kuba Marciniak – sax, Piotr Scholz – g, Damian Kostka – db, Adam Zagórski – dr)

Grand Prix 2017

ADAM JARZMIK QUINTET (Adam Jarzmik – p, Jakub Łępa – dr, Paweł Palcowski – tp, Maciej Kitajewski – db, Piotr Budniak – dr)

Grand Prix 2016

SKICKI-SKIUK (Dariusz Rubinowski – sax, Jakub Miarczyński – dr, Roman Chraniuk – db, Jakub Mizeracki – g)

Grand Prix 2015

VEHEMENCE QUARTET (Wojciech Lichtański – as, Mateusz Śliwa – ts, Alan Wykpisz – db, Szymon Madej – dr)

Grand Prix 2014

NSI QUARTET (Cyprian Baszyński – tp, Bartłomiej Prucnal – sax, PiotrPołudniak – db, Dawid Fortuna – dr)

Grand Prix 2013

LICAK WOŚKO QUARTET (Tomasz Licak – sax, Carl Winther – p, Martin Buhl – db, Radek Wośko – dr)

Grand Prix 2012

Szymon Mika g (ORGAN SPOT)

Grand Prix 2011

TUŹNIK KĄDZIELA QUARTET (Artur Tuźnik – p, Maciej Kądziela – sax, Emil Brun Madsen – db, Matias Andreasen – dr)

Grand Prix 2010 (3 nagrody ex-aequo)

Jarosław Bothur ts, Jakub Płużek p (JAROSŁAW BOTHUR QUARTET), Piotr Szwec – sax (FREEWAY QUINTET)

Grand Prix 2009

Daniel Šoltis – dr

Grand Prix 2008

Krzysztof Urbański – sax (MID WEST QUARTET)

Grand Prix 2007

Jan Freicher – vib (FOURTH FLOOR)

Grand Prix 2006

UP TO DATE (Adam Bałdych – viol, Martin Framke – dr, Waldemar Franczyk – dr, Dawid Główczewski – sax)

Grand Prix 2005

SOUNDCHECK (Maciej KOCIN Kociński – sax, Krzysztof Dys – p, Andrzej Święs – db, Krzysztof Szmańda – dr)

Grand Prix 2004

TRIO: KACZMARCZYK – BARAŃSKI – DOBROWOLSKI

Grand Prix 2000

EPSYLON (Jerzy Urban – p, Jerzy Małek – tp, Daniel Biel – db, Łukasz Poprawski – as, Sebastian Frankiewicz – dr)

Grand Prix 1999 oraz tytuł – Nowa Twarz Polskiego Jazzu

GALAXY (Hubert Zemler – dr, Wojciech Pulcyn – db, Marcin Masecki – p, Marek Romanowski – tb, Wiesław Wysocki – as, cl)

Grand Prix 1998

COLLEGIUM (Tadeusz Rybarczyk – ts, Aleksander Iryszczew – g, Marcin Płuciennik – db, Jerzy Pawlukow – dr)

Grand Prix 1997 oraz tytuł – Nowa Twarz Polskiego Jazzu

ACOUSTIC JAZZ QUINTET (Łukasz Golec – tp, Grzegorz Piotrowski – sax, Michał Tokaj – p, Michał Murawski – db, Robert Luty – dr)

Grand Prix 1996 oraz tytuł – Nowa Twarz Polskiego Jazzu

THE NEWEST TRIO (Marcin Urban – p, Michał Jaros – db, Roman Ślefarski – dr)

Grand Prix 1987

SUN QUARTET, Dania (Stefan Borum – p, Stefan Grahn – sax, Kim Mikkelsen – db, Mikael Paulsen – dr)

Grand Prix 1986

STAN D’ART (Włodzimierz Kiniorski – sax, Dariusz Galon – viol, Andrzej Chochół – g, Marian Zych – bg, Leszek Dziarek – dr)

Grand Prix 1985

WALK AWAY (Adam Wendt – ts, Bernard Maseli – vib, Zbigniew Jakubek – p, Jacek Niedziela – db, Krzysztof Zawadzki – dr)

Grand Prix 1984

TEDDY BEAR (Tadeusz Golachowski – reeds, Grzegorz Szymkowiak – db, Jacek Sobek – dr, Bogdan Grudner – p, Artur Mickiewicz – perc)

1981

I miejsce – Nagroda dla zespołu (ex-aequo): STINKY WINKELS, Anglia (Veryan Weston – p, Simon Picard – ts, Gary Peters – g, Dan Brown – bg, Cliff Venner – dr), SWISS JAZZ QUINTET, Szwajcaria (Heiner Althaus – ts, Robert Morgenthaler – tb, Max Neissendorfer – p, Walter Schmocker – db, David Elias – dr)

1980

I miejsce – Nagroda dla zespołu: ANTYQUINTET (Leszek Kułakowski – p, Leszek Wielba – db, Józef Eliasz – dr, Piotr Sapieha – perc, Antoni Śliwa – fl)

I miejsce – Nagroda dla solisty: Jacek Kasz – p

I miejsce – Nagroda dla kompozytora: Jacek Kasz i Leszek Kułakowski

1979

I miejsce – Nagroda dla zespołu: BREAKWATER (Krzysztof Medyna – ts, ss, Marek Kazana- as, Andrzej Winnicki – keyb, Bogusław Fortunka – bg, Roman Rączy – dr)

I miejsce – Nagroda dla solisty (ex-aequo): Krzysztof Medyna – ts, Dominik Witt – tuba

1978

I miejsce – Nagroda dla zespołu: DZIECI ADAMA (Jan Daszek – p, Henryk Gembalski – viol, Jerzy Wilanowski – db, Henryk Stanoszek – dr)

I miejsce – Nagroda dla solisty: Krzysztof Ścierański – bg

1977

I miejsce – Nagroda dla zespołu: ŚWIADECTWO DOJRZAŁOŚCI (Wojtek Bruślik – bg, voc, Dariusz Kozakiewicz – g, Wojciech Morawski – dr, Krzysztof Orłowski – keyb, Szczepan Dudek – sax)

I miejsce – Nagroda dla solisty: Juliusz Mazur – p

1976

I miejsce – Nagroda dla zespołu: BIG BAND PWSM KATOWICE

I miejsce – Nagroda dla solisty: Andrzej Olejniczak – sax

I miejsce – Nagroda dla kompozytora: WARSZTAT

1975

I miejsce – Nagroda dla zespołu: EXTRA BALL (Włodzimierz Wiński – ts, Zbigniew Czwojda – tp, Leszek Paszko – tb, Bogusław Razik – p Andrzej Pluszcz – bg, Zbigniew Lewandowski – dr)

I miejsce – Nagroda dla solisty (ex-aequo): Jarosław Śmietana, Władysław Sendecki

I miejsce – Nagroda dla kompozytora: Jan Cichy, Bohdan Jarmołowicz

1974

I miejsce – Nagroda dla zespołu: SPISEK SZEŚCIU (Włodzimierz Wiński – ts, Zbigniew Czwojda – tp, Leszek Paszko – tb, Bogusław Razik – p Andrzej Pluszcz – bg, Zbigniew Lewandowski – dr)

1973

I miejsce – Nagroda dla zespołu (ex-aequo): HENRYK SŁABOSZOWSKI QUARTET (Henryk Słaboszowski – p, Zygmunt Kaczmarski – viol, g, Jan Gonciarczyk – db, Jerzy Bezucha – dr), LABORATORIUM (Janusz Grzywacz – p, Marek Stryszkowski – voc, Wacław Łoziński – fl, perc, Maciej Górski – bg, Mieczysław Górka – dr)

I miejsce – Nagroda dla kompozytora: Julian Kurzawa, Bogusław Razik – POŻYCZKA, Laboratorium – PROGNOZA NA JUTRO, Henryk Słaboszowski – PRETEKSTY, Silesian Set – UTOPLASZKA I BALLADA

1972

I miejsce – Nagroda dla zespołu – jazz tradycyjny: SAMI SWOI (Julian Kurzawa – tp, Włodzimierz Wiński – ts, tb, Wacław Zarębski – as, cl, Jan Młynarczyk – tb, Ryszard Lipiec – cl, Paweł Tabaka – p, Jerzy Sorski – bjo, Zbigniew Lewandowski – dr, Adam Adamczyk – suz)

I miejsce – Nagroda dla zespołu – modern jazz: JAZZ CARRIERS (Zbigniew Jaremko – ts, Henryk Miśkiewicz – as, Paweł Perliński – p, Marian Komar – db, Zbigniew Kitliński – dr)

I miejsce – Nagroda dla solisty (instrumentalisty): Krzysztof Zgraja – fl

I miejsce – Nagroda dla solisty (wokalisty): Ewa Sadowska

I miejsce – Nagroda dla kompozytora: Rafał Augustyn i Julian Kurzawa – ROZMOWA

1971

I miejsce – Nagroda dla zespołu – jazz tradycyjny: BIG BAND STODOŁA

I miejsce – Nagroda dla zespołu – modern jazz: FREEDOM INSTRUMENTAL THEATRE (Kazimierz Cwynar – bg, Zbigniew Czwojda – tp, Ryszard Łęgiewicz – g, Wiesław Misiek – db, Kazimierz Puchalski – tb, Ryszard Sroka – dr, Andrzej Wiszniewski – p, Ryszard GWALBERT Misiek – ts, vib)

I miejsce – Nagroda dla solisty (instrumentalisty): Tomasz Szukalski – ts

I miejsce – Nagroda dla wokalisty: BEMIBEK

I miejsce – Nagroda dla kompozytora: Ryszard Misiek

1970

I miejsce – Nagroda dla zespołu – jazz tradycyjny: OLD METROPOLITAN JAZZ (Andrzej Jakóbiec – tp, co, Ryszard Kopciuch – db, Marek Michalak – tb, Wiesław Kuprowski – cl, Jan DZIADEK Boba – p, Tadeusz Oferta – bjo, Zdzisław Gogulski – dr)

I miejsce – Nagroda dla zespołu – modern jazz: JERZY LISEWSKI QUARTET (Bogusław Skawina – tp, Helmut Nadolski – db, Jerzy Lisewski – p, Stanisław Grabowski – dr)

I miejsce – Nagroda dla solisty (instrumentalisty): Bogusław Skawina – tp

I miejsce – Nagroda dla solisty (wokalisty): Ewa Chmiecik

I miejsce – Nagroda dla kompozytora: Henryk Słaboszewski, Ryszard Misiek

1969

I miejsce – Nagroda dla zespołu – jazz tradycyjny: HIGH SOCIETY

I miejsce – Nagroda dla zespołu – modern jazz: ZBIGNIEW SEIFERT QUARTET (Zbigniew Seifert – as, Jan Jarczyk – p, Jan Gonciarczyk – db, Janusz Stefański – dr)

I miejsce – Nagroda dla solisty (instrumentalisty): Andrzej Przybielski – tp

I miejsce – Nagroda dla kompozytora: Andrzej Przybielski

1968

I miejsce – Nagroda dla zespołu – jazz tradycyjny: OLD TIMERS

I miejsce – Nagroda dla zespołu – modern jazz: PARADOKS

I miejsce – Nagroda dla solisty (instrumentalisty): Janusz Trzciński – dr

I miejsce – Nagroda dla solisty (wokalisty), ex-aequo: Marianna Wróblewska, Wojciech Skowroński

I miejsce – Nagroda dla kompozytora: Andrzej Brzeski

1967

I miejsce – Nagroda dla zespołu – jazz tradycyjny: PLAYING FAMILY (Andrzej Czechowski – tb, Janusz Nowotarski – cl, Bogusław Mazurkiewicz – tp, Andrzej Czernicki – dr, Tadeusz Oferta – bjo, Jerzy Horwath – p, Jan Gonciarczyk – db)

I miejsce – Nagroda dla zespołu – modern jazz: JANUSZ TRZCIŃSKI QUINTET (Janusz Trzciński – dr, Zdzisław Piernik – tuba, Stanisław Grabowski – percc, Henryk Łysiak – fl, Stanisław Pierożek – tb)

I miejsce – Nagroda dla solisty (instrumentalisty): Wiesław Skuba – p

I miejsce – Nagroda dla solisty (wokalisty): Wojciech Gąssowski

1966

I miejsce – Nagroda dla zespołu: JACEK BEDNAREK TRIO (Jacek Bednarek – db, Henryk Łysiak – fl, Janusz Trzciński – dr)

I miejsce – Nagroda dla solisty: Stanisław Cieślak – tb

I miejsce – Nagroda dla kompozytora: Jerzy Sapiejewski, Mieczysław Mazur

1965

I miejsce – Nagroda dla zespołu (ex-aequo): WŁODZIMIERZ NAHORNY TRIO (Włodziemierz Nahorny – as, Wiesław Damięcki – db, Bohdan Jopyk – dr), FLAMINGO (Ryszard Podgórski – tp, Lucjan Czaplicki – cl, Zbigniew Porzyński – tb, Marek Strobel – db, Lucjan Woźniak – bjo, Jan Nalaskowski – dr)

I miejsce – Nagroda dla solisty: Włodzimierz Nahorny – as

I miejsce – Nagroda dla kompozytora: Czesław Gładkowski

1964

I miejsce – Nagroda dla zespołu (ex-aequo): JAZZ BAND BALL (Jan Boba – p, Jan Kudyk – tp, Ryszard Kwaśniewski – cl, Zdzisław Garlej – tb, Tadeusz Wójcik – db, Marek Podkanowicz – bjo, Jacek Brzycki – dr), RYSZARD KRUZA QUARTET (Ryszard Kruza – vib, Jerzy Sapiejewski – p, Bohdan Jopyk – dr, Wiesław Damięcki – db)