History

The Jazz Personality Contest is an inseparable part of the festival, and one of its hallmarks. The oldest and the most prestigious jazz competition in Poland is open for instrumentalists and singers, who at the time of the festival are 35 or younger.

 

Laureates:

Grand Prix 2018

WEEZDOB COLLECTIVE (Kacper Smoliński – harm, Kuba Marciniak – sax, Piotr Scholz – g, Damian Kostka – db, Adam Zagórski – dr)

Grand Prix 2017

ADAM JARZMIK QUINTET (Adam Jarzmik – p, Jakub Łępa – dr, Paweł Palcowski – tp, Maciej Kitajewski – db, Piotr Budniak – dr)

Grand Prix 2016

SKICKI-SKIUK (Dariusz Rubinowski – sax, Jakub Miarczyński – dr, Roman Chraniuk – db, Jakub Mizeracki – g)

Grand Prix 2015

VEHEMENCE QUARTET (Wojciech Lichtański – as, Mateusz Śliwa – ts, Alan Wykpisz – db, Szymon Madej – dr)

Grand Prix 2014

NSI QUARTET (Cyprian Baszyński – tp, Bartłomiej Prucnal – sax, PiotrPołudniak – db, Dawid Fortuna – dr)

Grand Prix 2013

LICAK WOŚKO QUARTET (Tomasz Licak – sax, Carl Winther – p, Martin Buhl – db, Radek Wośko – dr)

Grand Prix 2012

Szymon Mika g (ORGAN SPOT)

Grand Prix 2011

TUŹNIK KĄDZIELA QUARTET (Artur Tuźnik – p, Maciej Kądziela – sax, Emil Brun Madsen – db, Matias Andreasen – dr)

Grand Prix 2010 (3 ex-aequo prizes)

Jarosław Bothur ts, Jakub Płużek p (JAROSŁAW BOTHUR QUARTET), Piotr Szwec – sax (FREEWAY QUINTET)

Grand Prix 2009

Daniel Šoltis – dr

Grand Prix 2008

Krzysztof Urbański – sax (MID WEST QUARTET)

Grand Prix 2007

Jan Freicher – vib (FOURTH FLOOR)

Grand Prix 2006

UP TO DATE (Adam Bałdych – viol, Martin Framke – dr, Waldemar Franczyk – dr, Dawid Główczewski – sax)

Grand Prix 2005

SOUNDCHECK (Maciej KOCIN Kociński – sax, Krzysztof Dys – p, Andrzej Święs – db, Krzysztof Szmańda – dr)

Grand Prix 2004

TRIO: KACZMARCZYK – BARAŃSKI – DOBROWOLSKI

Grand Prix 2000

EPSYLON (Jerzy Urban – p, Jerzy Małek – tp, Daniel Biel – db, Łukasz Poprawski – as, Sebastian Frankiewicz – dr)

Grand Prix 1999 and New Faces of Polish Jazz title

GALAXY (Hubert Zemler – dr, Wojciech Pulcyn – db, Marcin Masecki – p, Marek Romanowski – tb, Wiesław Wysocki – as, cl)

Grand Prix 1998

COLLEGIUM (Tadeusz Rybarczyk – ts, Aleksander Iryszczew – g, Marcin Płuciennik – db, Jerzy Pawlukow – dr)

Grand Prix 1997 and New Faces of Polish Jazz title

ACOUSTIC JAZZ QUINTET (Łukasz Golec – tp, Grzegorz Piotrowski – sax, Michał Tokaj – p, Michał Murawski – db, Robert Luty – dr)

Grand Prix 1996 and New Faces of Polish Jazz title

THE NEWEST TRIO (Marcin Urban – p, Michał Jaros – db, Roman Ślefarski – dr)

Grand Prix 1987

SUN QUARTET, Dania (Stefan Borum – p, Stefan Grahn – sax, Kim Mikkelsen – db, Mikael Paulsen – dr)

Grand Prix 1986

STAN D’ART (Włodzimierz Kiniorski – sax, Dariusz Galon – viol, Andrzej Chochół – g, Marian Zych – bg, Leszek Dziarek – dr)

Grand Prix 1985

WALK AWAY (Adam Wendt – ts, Bernard Maseli – vib, Zbigniew Jakubek – p, Jacek Niedziela – db, Krzysztof Zawadzki – dr)

Grand Prix 1984

TEDDY BEAR (Tadeusz Golachowski – reeds, Grzegorz Szymkowiak – db, Jacek Sobek – dr, Bogdan Grudner – p, Artur Mickiewicz – perc)

1981

I place – Band award (ex-aequo): STINKY WINKELS, Anglia (Veryan Weston – p, Simon Picard – ts, Gary Peters – g, Dan Brown – bg, Cliff Venner – dr), SWISS JAZZ QUINTET, Szwajcaria (Heiner Althaus – ts, Robert Morgenthaler – tb, Max Neissendorfer – p, Walter Schmocker – db, David Elias – dr)

1980

I place – Band award: ANTYQUINTET (Leszek Kułakowski – p, Leszek Wielba – db, Józef Eliasz – dr, Piotr Sapieha – perc, Antoni Śliwa – fl)

I place – Solo award: Jacek Kasz – p

I place – Composer award: Jacek Kasz i Leszek Kułakowski

1979

I place – Band award: BREAKWATER (Krzysztof Medyna – ts, ss, Marek Kazana- as, Andrzej Winnicki – keyb, Bogusław Fortunka – bg, Roman Rączy – dr)

I place – Solo award (ex-aequo): Krzysztof Medyna – ts, Dominik Witt – tuba

1978

I place – Band award: DZIECI ADAMA (Jan Daszek – p, Henryk Gembalski – viol, Jerzy Wilanowski – db, Henryk Stanoszek – dr)

I place – Solo award: Krzysztof Ścierański – bg

1977

I place – Band award: ŚWIADECTWO DOJRZAŁOŚCI (Wojtek Bruślik – bg, voc, Dariusz Kozakiewicz – g, Wojciech Morawski – dr, Krzysztof Orłowski – keyb, Szczepan Dudek – sax)

I place – Solo award: Juliusz Mazur – p

1976

I place – Band award: BIG BAND PWSM KATOWICE

I place – Solo award: Andrzej Olejniczak – sax

I place – Composer award: WARSZTAT

1975

I place – Band award: EXTRA BALL (Włodzimierz Wiński – ts, Zbigniew Czwojda – tp, Leszek Paszko – tb, Bogusław Razik – p Andrzej Pluszcz – bg, Zbigniew Lewandowski – dr)

I place – Solo award (ex-aequo): Jarosław Śmietana, Władysław Sendecki

I place – Composer award: Jan Cichy, Bohdan Jarmołowicz

1974

I place – Band award: SPISEK SZEŚCIU (Włodzimierz Wiński – ts, Zbigniew Czwojda – tp, Leszek Paszko – tb, Bogusław Razik – p Andrzej Pluszcz – bg, Zbigniew Lewandowski – dr)

1973

I place – Band award (ex-aequo): HENRYK SŁABOSZOWSKI QUARTET (Henryk Słaboszowski – p, Zygmunt Kaczmarski – viol, g, Jan Gonciarczyk – db, Jerzy Bezucha – dr), LABORATORIUM (Janusz Grzywacz – p, Marek Stryszkowski – voc, Wacław Łoziński – fl, perc, Maciej Górski – bg, Mieczysław Górka – dr)

I place – Composer award: Julian Kurzawa, Bogusław Razik – POŻYCZKA, Laboratorium – PROGNOZA NA JUTRO, Henryk Słaboszowski – PRETEKSTY, Silesian Set – UTOPLASZKA I BALLADA

1972

I place – Traditional jazz band award: SAMI SWOI (Julian Kurzawa – tp, Włodzimierz Wiński – ts, tb, Wacław Zarębski – as, cl, Jan Młynarczyk – tb, Ryszard Lipiec – cl, Paweł Tabaka – p, Jerzy Sorski – bjo, Zbigniew Lewandowski – dr, Adam Adamczyk – suz)

I place – Modern jazz band award: JAZZ CARRIERS (Zbigniew Jaremko – ts, Henryk Miśkiewicz – as, Paweł Perliński – p, Marian Komar – db, Zbigniew Kitliński – dr)

I place – Solo instrumental award: Krzysztof Zgraja – fl

I place – Solo vocal award: Ewa Sadowska

I place – Composer award: Rafał Augustyn i Julian Kurzawa – ROZMOWA

1971

I place – Traditional jazz band award: BIG BAND STODOŁA

I place – Modern jazz band award: FREEDOM INSTRUMENTAL THEATRE (Kazimierz Cwynar – bg, Zbigniew Czwojda – tp, Ryszard Łęgiewicz – g, Wiesław Misiek – db, Kazimierz Puchalski – tb, Ryszard Sroka – dr, Andrzej Wiszniewski – p, Ryszard GWALBERT Misiek – ts, vib)

I place – Solo instrumental award: Tomasz Szukalski – ts

I place – Vocal award: BEMIBEK

I place – Composer award: Ryszard Misiek

1970

I place – Traditional jazz band award: OLD METROPOLITAN JAZZ (Andrzej Jakóbiec – tp, co, Ryszard Kopciuch – db, Marek Michalak – tb, Wiesław Kuprowski – cl, Jan DZIADEK Boba – p, Tadeusz Oferta – bjo, Zdzisław Gogulski – dr)

I place – Modern jazz band award: JERZY LISEWSKI QUARTET (Bogusław Skawina – tp, Helmut Nadolski – db, Jerzy Lisewski – p, Stanisław Grabowski – dr)

I place – Solo instrumental award: Bogusław Skawina – tp

I place – Solo vocal award: Ewa Chmiecik

I place – Composer award: Henryk Słaboszewski, Ryszard Misiek

1969

I place – Traditional jazz band award: HIGH SOCIETY

I place – Modern jazz band award: ZBIGNIEW SEIFERT QUARTET (Zbigniew Seifert – as, Jan Jarczyk – p, Jan Gonciarczyk – db, Janusz Stefański – dr)

I place – Solo instrumental award: Andrzej Przybielski – tp

I place – Composer award: Andrzej Przybielski

1968

I place – Traditional jazz band award: OLD TIMERS

I place – Modern jazz band award: PARADOKS

I place – Solo instrumental award: Janusz Trzciński – dr

I place – Solo vocal award (ex-aequo): Marianna Wróblewska, Wojciech Skowroński

I place – Composer award: Andrzej Brzeski

1967

I place – Traditional jazz band award: PLAYING FAMILY (Andrzej Czechowski – tb, Janusz Nowotarski – cl, Bogusław Mazurkiewicz – tp, Andrzej Czernicki – dr, Tadeusz Oferta – bjo, Jerzy Horwath – p, Jan Gonciarczyk – db)

I place – Modern jazz band award: JANUSZ TRZCIŃSKI QUINTET (Janusz Trzciński – dr, Zdzisław Piernik – tuba, Stanisław Grabowski – percc, Henryk Łysiak – fl, Stanisław Pierożek – tb)

I place – Solo instrumental award: Wiesław Skuba – p

I place – Solo vocal award: Wojciech Gąssowski

1966

I place – Band award: JACEK BEDNAREK TRIO (Jacek Bednarek – db, Henryk Łysiak – fl, Janusz Trzciński – dr)

I place – Solo award: Stanisław Cieślak – tb

I place – Composer award: Jerzy Sapiejewski, Mieczysław Mazur

1965

I place – Band award (ex-aequo): WŁODZIMIERZ NAHORNY TRIO (Włodziemierz Nahorny – as, Wiesław Damięcki – db, Bohdan Jopyk – dr), FLAMINGO (Ryszard Podgórski – tp, Lucjan Czaplicki – cl, Zbigniew Porzyński – tb, Marek Strobel – db, Lucjan Woźniak – bjo, Jan Nalaskowski – dr)

I place– Solo award: Włodzimierz Nahorny – as

I place – Composer award: Czesław Gładkowski

1964

I place – Band award (ex-aequo): JAZZ BAND BALL (Jan Boba – p, Jan Kudyk – tp, Ryszard Kwaśniewski – cl, Zdzisław Garlej – tb, Tadeusz Wójcik – db, Marek Podkanowicz – bjo, Jacek Brzycki – dr), RYSZARD KRUZA QUARTET (Ryszard Kruza – vib, Jerzy Sapiejewski – p, Bohdan Jopyk – dr, Wiesław Damięcki – db)