Światowy Dzień Jazzu Polskiego i piknik plenerowy podczas 54. JnO

W tym roku Jazz nad Odrą to nie tylko znakomite koncerty w Imparcie. 28 kwietnia na Placu Społecznym wystartuje plenerowy piknik jazzowy, organizowany z myślą o wszystkich, którzy chcą poczuć klimat największego jazzowego święta we Wrocławiu. A na wielki finał – Światowy Dzień Jazzu Polskiego, obchodzone od trzech lat święto polskiej muzyki, które w tym roku odbywać się będzie jako część obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Trzy ostatnie festiwalowe dni to propozycja dla wieloletnich fanów Jazzu nad Odrą – także tych, którzy nie zdążyli kupić biletów na tegoroczną edycję – oraz dla wszystkich, którzy po raz pierwszy chcą dołączyć do wielkiej jazzowej fety. Od 28 do 30 kwietnia przed Impartem działać będą specjalnie przygotowane strefy. W części gastronomicznej kulinarne specjały będą serwować dobrze już znane wrocławianom Gastronocki. Strefa chillout wypełniona będzie muzyką w wykonaniu najlepszych wrocławskich Dj’ów graną podczas specjalnych jazz sessions na plenerowej scenie. Strefa rekreacyjna, gdzie w godzinach 16:00-19:00 (przy sprzyjających warunkach pogodowych) odbędą się loty balonem na uwięzi, a w nich koncerty w konwencji silent disco. * Strefa dla najmłodszych, w której w ruch pójdzie kreda i piasek, czyli rekreacja na świeżym powietrzu pod hasłem „Zabawa z kolorami”. Dodatkowo 29 kwietnia odbędzie się akcja znakowania rowerów, podczas której policja w godzinach 16:00-19:00 przeprowadzi akcję „Twój rower – twoja własność”. ** Na plenerowy piknik jazzowy zapraszamy w dniach 28, 29 i 30 kwietnia od 14:00 do północy – wstęp wolny!

Wielki finał na Placu Społecznym
Ostatni dzień kwietnia – ogłoszony przez UNESCO Światowym Dniem Jazzu – we Wrocławiu celebrowany jest jako Światowy Dzień Jazzu Polskiego, który w tym roku będzie także częścią obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na trzech scenach w Imparcie zaprezentują się znakomici polscy muzycy m.in. Laboratorium, pionierska formacja, która jako pierwsza prezentowała muzykę fusion za żelazną kurtyną, swobodnie improwizujący kwartet – Wójciński/Szmajda czy Krystyna Stańko z płytą „Novos Anos”, na którą składają się bossa novy i standardy jazzowe. Natomiast pod chmurką, na scenie plenerowej w strefie chillout na Placu Społecznym zobaczymy cztery składy: Orange Trane, Kraków Street Band, Odpoczno oraz Mitch & Mitch.

Najbardziej jazzowa rzeka w Polsce
30 kwietnia to także koncerty umiejscowione nad samą Odrą i w sercu miasta. Na Bulwarze Dunikowskiego i Wyspie Słodowej zagrają niezwykle energetyczne Funky New Orleans i Dixie Tiger Band. Obok przejścia podziemnego przed Barbarą na ulicy Świdnickiej, zagrają goście z Krakowa – Old Metropolitan Band – jeden z najlepszych zespołów jazzu tradycyjnego. To wyjątkowa okazja do muzycznych spotkań przy okazji popołudniowych spacerów po mieście.

* Loty balonem na uwięzi odbędą się tylko przy odpowiednich warunkach pogodowych (w sytuacji, gdy komunikaty meteorologiczne będą zapowiadać: opady atmosferyczne, ryzyko pojawienia się komórek burzowych w promieniu 50 km od miejsca realizacji usługi oraz wiatr przekraczający 2 m/s – wzloty nie odbędą się). Z tego powodu organizator zastrzega sobie możliwość przesunięcia godzin lotów.
** Do oznakowania roweru potrzebne będą: czysty rower, dowód osobisty oraz dowód zakupu roweru.