Zobaczcie, jak świętowaliśmy Światowy Dzień Jazzu

W obecnej sytuacji Strefa Kultury Wrocław nie może gościć publiczności w swoich przestrzeniach, dlatego postanowiła odwiedzić wrocławian na podwórkach i osiedlach.

 

W dobie pandemii koronawirusa artyści przenieśli się do sieci i swoje występy najczęściej transmitują w mediach społecznościowych. To piękna inicjatywa, ale Strefa Kultury Wrocław znalazła sposób na powrót do realizacji koncertów w przestrzeni miejskiej. Wrocławskie osiedla i podwórka odwiedzi Mobilna Scena Strefy Kultury Wrocław. – Przede wszystkim chcemy wesprzeć wrocławskich artystów, by znów mogli grać koncerty z udziałem publiczności – wystarczy że widzowie wyjrzą przez okno lub wyjdą na balkon. To my przyjedziemy z kulturą do naszych odbiorców, oni spokojnie będą podziwiać profesjonalnie przygotowane występy z bezpiecznej odległości. Konkretne podwórka nie będą też zapowiadane, każdy występ to jednorazowa niespodzianka dla jego mieszkańców – tłumaczy Krzysztof Maj, dyrektor Strefy Kultury Wrocław.

Pierwsze koncerty odbyły się w 29 kwietnia –  w trzech różnych lokalizacjach –  na wrocławskich Popowicach i muzycznie nawiązywały do obchodzonego 30 kwietnia święta miłośników jazzu. Duet Roland Abreu i Taras Backovskyy zaprezentowali fuzję muzyki jazzowej i latynoskiej – rytmów kubańskich, afro kubańskich, salsy oraz muzyki klasycznej. – Przez wiele lata Światowy Dzień Jazzu obchodziliśmy w trakcie Jazzu nad Odrą. W tym roku festiwal odbędzie się w październiku, dlatego to właśnie jazzem inaugurujemy Mobilną Scenę Strefy Kultury Wrocław – dodaje Krzysztof Maj.

W przygotowaniu są kolejne realizacje, które niejednokrotnie będą powiązane tematycznie z festiwalami i programami Strefy Kultury Wrocław, w tym ponownie z Jazzem nad Odrą. Mobilna Scena będzie pojawiać się na wybranych osiedlach i podwórkach przez najbliższe miesiące. Część wydarzeń będzie można dodatkowo zobaczyć online.

fot. BTWphotographers

Mobilna Scena Strefy Kultury Wrocław jest częścią programu naszej instytucji, który realizujemy w duchu akcji „Zostań w domu”. Realizując powyższy projekt, zachęcamy mieszkańców, by pozostawali w domach, by zdołali wytrzymać jeszcze chwilę reżim stanu epidemii, kreując nowe warunki jej doświadczania poprzez tworzenie zbiorowości odizolowanych odbiorców kultury (oddzielonych od siebie ścianami mieszkań), tj. zbiorowości jedynie w wymiarze duchowym, a nie fizycznym.