Przed nami finał kolejnej edycji konkursu, który od lat wyłania najbardziej obiecujących artystów młodej sceny jazzowej. W tym roku do rywalizacji o Grand Prix stanie sześć utalentowanych zespołów. Zwycięzcę poznamy już pierwszego dnia festiwalu Jazz nad Odrą podczas gali wręczenia nagród w Impart Centrum.
Komisja Kwalifikacyjna w składzie: Dominik Gawroński, Bartosz Pernal oraz Igor Pietraszewski spośród 18 nadesłanych zgłoszeń wybrała sześć składów, które zaprezentują się przed festiwalową publicznością i jury konkursu podczas finałowych przesłuchań 23 kwietnia w Impart Centrum. Zwycięzca Grand Prix Konkursu na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka 2025 otrzyma m.in. 25 000 zł ufundowane przez prezydenta Wrocławia oraz statuetkę Rybotrąbki.
Protokół Komisji Kwalifikacyjnej dotyczący I etapu konkursu dostępny TUTAJ
Wśród finalistów znalazł się zespół Fleeting Monument stawiający na żywiołowe improwizacje i bezkompromisowe podejście do jazzu, czerpiący inspiracje z twórczości Wayne’a Shortera i Johna Coltrane’a. Do rywalizacji stanie również trio Earthgrazers łączące improwizację z subtelną harmonią inspirowaną estetyką charakterystyczną dla wytwórni ECM oraz kwintet Blu/Bry ukształtowany przez muzykę takich artystów jak Walter Smith III, Avishai Cohen, czy Tomasza Stańko. Kolejną grupą, która weźmie udział w finałowych przesłuchaniach jest Tomasz Lepczak Quartet, która skupia się na dogłębnym eksplorowaniu autorskiego materiału, nie zaniedbując przy tym tradycji i wykonując standardy jazzowe w klasycznych jak i nowoczesnych aranżacjach. W finale zobaczymy również formację Święto Osy konsekwentnie budującą własny język muzyczny, poprzez łączenie jazzu z elementami hip-hopu i awangardy oraz Piotr Andrzejewski Trio, którego stylistyka nawiązuje do nowoczesnego jazzu nowojorskiego oraz jazzu europejskiego w jego spokojniejszych odmianach.
Ogłoszenie werdyktu jury i rozdanie nagród nastąpi pierwszego dnia Festiwalu o godzinie 19:00 Impart Centrum we Wrocławiu. Laureat Grand Prix Konkursu na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka 2025 wystąpi także podczas koncertu 24 kwietnia 2025 r. o godzinie 18:00.
23 kwietnia, godz. 10:00, Impart Centrum – Otwarty Konkurs na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka – przesłuchania finałowe
23 kwietnia, godz. 19:00, Impart Centrum – Gala wręczenia nagród | Gala Konkursu | Piotr Wojtasik International Quintet „Inscape”
24 kwietnia, godz. 18:00, Impart Centrum – Koncert Laureata Konkursu | Daniel Herskedal Trio | James Carter Organ Trio
61. Jazz and Odrą
23-27.04.2025 | Wrocław
Impart Centrum oraz Vertigo Jazz Club & Restaurant
Program i bilety dostępne: TUTAJ