Wspomnienie Krzysztofa Komedy na 55. Santander Jazz nad Odrą Festival

Dziś mija 50 lat od śmierci Krzysztofa Komedy. Przygotowując program 55. Santander Jazz nad Odrą Festival dołożyliśmy starań, by w roku okrągłej rocznicy oddać wybitnemu kompozytorowi i pianiście należyty hołd.

Podczas ruszającego w piątek festiwalu będziemy wspominać Komedę kilkukrotnie – zarówno za sprawą koncertów, jak i spotkań autorskich. 26 kwietnia o 17:00 w Barbarze odbędzie się spotkanie z Tomaszem Lachem, artystą, plastykiem, fotografem i publicystą. Synem z pierwszego małżeństwa Zofii Komedowej, żony Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, który od szóstego roku życia był wychowywany również przez Krzysztofa. Lach jest autorem zbeletryzowanych wspomnień o Komedzie oraz jego środowisku pt. „Ostatni tacy przyjaciele. Komeda. Hłasko. Niziński.” oraz „Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych”, a także wydawcą wspomnień Zofii Komedowej-Trzcińskiej pt. „Nietakty. Mój czas, mój jazz”.

Tego samego dnia o 21:00 w Imparcie odbędzie się koncert Tribute to Komeda, za aranżację którego odpowiada Andrzej Jagodziński. Znakomity pianista i aranżer, mający na swoim koncie sukcesy na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej, zdobywca dwóch prestiżowych nagród muzycznych Fryderyk, podjął się niezwykłego zadania zaaranżowania na nowo utworów Krzysztofa Komedy. Do współpracy zaprosił dwie znakomite wokalistki jazzowe: Grażynę Auguścik i Agnieszkę Wilczyńską oraz wyjątkowych muzyków. I tak powstał koncert, który jest prawdziwą perłą na muzycznej mapie.

„Astigmatic” w nowej odsłonie

Z okazji tegorocznego Record Store Day ukazało się wyjątkowe winylowe wydanie albumu „Astigmatic” kwintetu Komedy. Limitowany różowy winyl trafił na rynek nakładem należących do Warnera Polskich Nagrań. W programie 55. Santander Jazzu nad odrą nie zabraknie również nawiązania do tego wydawnictwa. W sobotę 27 kwietnia o 22:30 rozpocznie się koncert sekstetu Sławka Jaskułke „Komeda Recomposed”.

W 2016 organizatorzy łódzkiego festiwalu Letnia Akademia Jazzu poprosili mnie o skomponowanie muzyki inspirowanej płytą „Astigmatic”. Chcieli uczcić 50. rocznicę ukazania się tego albumu poprzez przedstawienie go w nowym wcieleniu – mówił o swoim projekcie w niedawnym wywiadzie dla „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego” Sławek Jaskułke.

Bilety na oba poświęcone Komedzie koncerty zostały już wyprzedane. Spotkanie z Tomaszem Lachem ma charakter otwarty i nie jest biletowane. Zapraszamy na 55. Santander Jazz nad Odrą Festival i zachęcamy do uczczenia wspólnie z nami pamięci o jednym z najwybitniejszych muzyków w historii polskiej kultury.