19:00 Dominik Wania Trio feat. Darek Oleszkiewicz & Christian Lillinger
fot. Jacek Poremba
Dominik Wania – fortepian
Darek „Oles” Oleszkiewicz – kontrabas
Christian Lillinger – perkusja
Pianista Dominik Wania, który w 2020 roku dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records, a sygnowany jego nazwiskiem „Lonely Shadows” to pierwszy w historii solowy album polskiego muzyka wydany przez tę najbardziej prestiżową wytwórnię jazzową na świecie, wystąpi na Festiwalu Jazz nad Odrą w trio w składzie z Darkiem Oleszkiewiczem i Christianem Lillingerem.
Po bardzo dobrze przyjętych przez krytykę nagraniach dla ECM wraz z kwartetem Macieja Obary („Unloved”, „Three Crowns”), polski pianista Dominik Wania wydał solowy album zarejestrowany w listopadzie 2019 roku w Lugano. Wrażliwość muzyczna Wani jest efektem jego klasycznej edukacji. Równoważenie wpływów obu dyscyplin sprawia, że Dominik Wania jest jednym z najbardziej charakterystycznych pianistów swojego pokolenia. W swojej twórczości wykorzystuje spuściznę kompozytorów klasycznych, takich jak Maurice Ravel, Siergiej Prokofiew, Aleksandr Skriabin, czy Erik Satie. Muzyka Wani jest pomostem położonym między czystą wolnością improwizacji, wywodzącej się z muzyki jazzowej, a pianistyką przesiąkniętą europejską muzyką klasyczną.
Dominik Wania rozpoznawalność na muzycznym rynku zaczął zdobywać grając u boku Tomasza Stańko. Zaproszenie od legendarnego jazzmana otrzymał zaraz po skończeniu studiów w New England Conservatory of Music w Bostonie. Podczas czteroletniej współpracy z trębaczem, w jego zespole, Wania poznał swojego kolejnego muzycznego partnera – saksofonistę Macieja Obarę, którego kwartet współtworzy do dziś. Jedna z najważniejszych polskich formacji ostatnich lat pozwoliła pianiście rozwinąć swój talent i rozpocząć karierę międzynarodową. Wraz z zespołem Obary odwiedził najlepsze jazzowe sale i festiwale na świecie, a także nagrał sześć płyt, z czego dwie ostatnie również znalazły się w katalogu ECM Records. Wania działa wielotorowo, bo poza występami i nagraniami w licznych jazzowych konstelacjach, poświęca się też pracy dydaktycznej w murach Akademii w Krakowie i Katowicach, a także nagrywa muzykę filmową we współpracy ze Zbigniewem Preisnerem.
Darek “Oles” Oleszkiewicz – wrocławianin z urodzenia, mieszkaniec Kalifornii. Znakomity muzyk, wykładowca University Of California w Irvine. Po ogromnym sukcesie na Jazz Juniors w roku 1983 (trzy nagrody, w tym dwie indywidualne) został zaproszony przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego do jego kwaretu. W roku 1988 znalazł się w Los Angeles gdzie rozpoczął studia pod okiem Charliego Hadena w California Institute Of The Arts.
Stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych i cenionych muzyków, a wśród artystów którym towarzyszył w koncertach oraz nagraniach znajduą się Brad Mehldau, Billy Higgins, Joe Lovano, Eddie Henderson, Charles Lloyd, John Abercrombie, Bennie Maupin, Lee Konitz, Peter Erskine, Alice Coltrane, Ravi Coltrane, James Newton. Brał również udział w światowej trasie Pata Metheny’ego.
Christian Lillinger to młody przedstawiciel berlińskiej sceny improwizowanej. Awangardowy muzyk, perkusista i kompozytor pochodzenia niemieckiego. Lillinger to hiperaktywny muzyk, rozpoznawalny już po kilku dźwiękach. Wyrasta na najbardziej progresywnego perkusistę nowej muzyki improwizowanej. Choć ekspresyjny i wyzwolony, nigdy jednak nie dominuje strony formalnej, pozostając otwarty na przepływ pomysłów i emocji, który między wymienioną trójką jest przeogromny.
21:00 Mark Shim Trio feat. Matt Brewer & Damion Reid
fot. mat. prasowe
Mark Shim – saksofon
Matt Brewer – kontrabas
Damion Reid – perkusja
Gdy legendarna wokalistka Betty Carter zaprosiła saksofonistę – Marka Shima do współpracy podczas swojej trzymiesięcznej światowej trasy w roku 1995, stał się on pierwszym i jedynym saksofonistą, z którego talentu ikoniczna piosenkarka kiedykolwiek korzystała podczas światowego tourne. Co ważne, Shim miał wtedy jedynie 21 lat. Od tamtego obiecującego debiutu, Mark Shim wywiera wpływ na świat muzyki poprzez jedyną w swoim rodzaju kreatywność i inwencję twórczą. W trakcie swojej dwudziestoletniej kariery, Shim nagrał trzy płyty dla prestiżowego wydawnictwa Blue Note, w tym uznaną przez krytyków „Turbulent Flow”. Miał również zaszczyt towarzyszyć w wielu trasach legendarnemu perkusiście Elvinowi Jonesowi w ostatnim wcieleniu jego zespołu Elvin Jones Jazz Machine, a także wielu innym cenionym i wpływowym artystom, takim jak Terence Blanchard, David Murray, The Mingus Big Band, Terri Lyne Carrington, Ignacio Berroa, Dave Douglas, i Vijay Iyer. Rodowity Jamajczyk, którego rodzina przeniosła się do Stanów gdy miał pięć lat, Shim zaczął grać na saksofonie w wieku jedenastu lat. Ukończył studia muzyczne na Uniwersytecie Wspólnoty Wirginii i Uniwersytecie Williama Patersona, a następnie stał się częścią sceny jazzowej w Nowym Jorku, gdzie obecnie mieszka i jest rozchwytywanym nauczycielem i wykonawcą.