19:00 Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings
fot. mat. prasowe
Tomasz Dąbrowski – trąbka, elektronika
Kuba Janicki – perkusja elektroniczna i jazzowa
Max Mucha – kontrabas
Ireneusz Wojtczak – saksofon tenorowy i sopranowy
Grzegorz Tarwid – fortepian, moog
Fredrik Lundin – saksofon tenorowy
Knut Finsrud – perkusja jazzowa
Znakomity trębacz Tomasz Dąbrowski, wychwalany przez najważniejszy amerykański magazyn jazzowy „DownBeat” jako jeden z najbardziej różnorodnych i ciekawych muzyków europejskich, a przez znany na całym świecie magazyn „All About Jazz” wskazywany jako jeden z 15 najważniejszych muzyków europejskich, zaprezentuje w Filharmonii w Szczecinie swój kolejny autorski projekt pt. „Tomasz Dąbrowski & Istnienia Poszczególne”.
Dąbrowski wymieniany przez krytyków wśród najlepszych trębaczy i kompozytorów młodego pokolenia w Europie, ma na swoim koncie dziewięć solowych płyt, oraz dziesiątki albumów jako sideman i współlider. Wielokrotnie nagradzany zarówno w Polsce jak i za granicą. Jako pierwszy Polak w historii, utytułowany nagrodą „Jazzowego Muzyka Roku” na wyspie Fyn, przyznawanego przez Związek Muzyków Jazzowych – Foreningen Af Fynske Jazzmusikere.
Ostatni projekt Tomasza Dąbrowskiego „Istnienia Poszczególne” jest konsekwencją inspiracji płynącej ze współpracy z wybitnym Tomaszem Stańko, który w autobiografii „Desperado” tak mówił o sobie: „Nie czuję się samotny. Jestem Istnienie Poszczególne. IP. Bardzo mi odpowiada to określenie Witkacego. Żaden związek, ani grupa, ani też patriotyzm, tylko IP. Jestem Polakiem, tu się urodziłem, takim mówię językiem, jestem głęboko związany z tą ziemią, ale generalnie najbardziej czuję, że jestem Tomasz Stańko. Istnienie Poszczególne. Jestem niepowtarzalnym zbiorem atomów, nie ma takiego drugiego na świecie, w kosmosie. Idę.”
Jak mówi Tomasz Dąbrowski: „To, co ja wyniosłem ze spotkań i współpracy z Tomaszem Stańką, to fakt, że należy pielęgnować swoją indywidualność, tworzyć zespoły, szukać i dodawać umiejętnie do swojego języka na instrumencie tak, by stał się on mocny i niezależny – bez względu na okoliczności. Odrębność, oryginalność i kreatywność to elementy, których szukam w moich muzykach, bo tkwi w tym ogromny potencjał i siła, którą przez ten projekt chcę wykorzystać i nadać im kierunek dzięki stworzonym kompozycjom.”
21:00 Jeremy Pelt Quintet
fot. Sally Pritchard
Jeremy Pelt – trąbka
Chien Chien Lu – wibrafon
Victor Gould – fortepian
Vicente Archer – kontrabas
Allan Mednard – perkusja
Urodzony w Stanach Zjednoczonych Jeremy Pelt to jeden z najbardziej wyróżniających się młodych trębaczy w świecie jazzu. Wielokrotny zwycięzca plebiscytu prestiżowego magazynu „DownBeat”, rozpoczął rozwijającą się w zawrotnym tempie karierę w 1998 roku, kiedy po ukończeniu Berklee College of Music zamieszkał w Nowym Jorku i dołączył do Mingus Big Band.
Pelt zbudował na tej relacji wiele innych, bardzo szybko zdobył ogromne uznanie tamtejszego środowiska jazzowego, rozpoczynając współpracę z największymi mistrzami tego gatunku (wsród nich występy i nagrania m.in. Cliff Barbaro, Keter Betts, Bobby „Blue” Bland, Ravi Coltrane, Franka Fostera, Winard Harper, Jimmy Heath, Vincent Herring, John Hicks, Charli Persip, Ralph Peterson, Lonnie Plaxico, Bobby Short, cedr Walton, Frank Wess, Nancy Wilson i The Skatalites).
Pelt często występuje u boku cenionych zespołów jak: The Village Vanguard Orchestra i Duke Ellington Big Band, jest także członkiem Lewis Nash Septet oraz The Cannonball Adderley Legacy z występującym gościnnie Louis Hayes. Jako lider, Pelt nagrał dziesięć płyt, koncertował na całym świecie z własnymi różnymi zespołami, pojawiając się na wielu festiwalach i estradach jazzowych.
Nagrania i występy Pelta przyniosły mu uznanie krytyków, zarówno w kraju, jak i za granicą. Nat Hentoff, legendarny publicysta jazzowy
i producent, wyróżniał Jeremy Pelta w the Wall Street Journal. Przez pięć lat z rzędu magazyn „DownBeat” i Jazz Journalist Association tytułował Pelta wschodzącą gwiazdą trąbki.
Pelt obecnie koncertuje i promuje swój najnowszy album „Jeremy Pelt – Soundtrack” (Highnote rec. 2022). Podczas festiwalu Jazz nad Odrą 2022 odbędzie się polska premiera tej płyty.