Horntet zdobywcą Grand Prix konkursu na Indywidualność Jazzową 2022 im. Wojtka Siwka

Poznaliśmy wyniki konkursu na Indywidualność Jazzową 2022.

Jury w składzie: Jeremy Pelt, Darek Oleszkiewicz oraz Viktor Tòth, po wysłuchaniu występów ośmiu finalistów przyznało Grand Prix oraz nagrody specjalne.

Finaliści:

1. Boogie Skiedrzyński,
2. Brzeziński Quartet,
3. Horntet,
4. Kasia Osterczy,
5. Krzysztof Baranowski Trio,
6. Michał Ciesielski,
7. Ola Przewoźniak Quintet,
8. Superminimalism.

Grand Prix w konkursie na Indywidualność Jazzową 2022 im. Wojtka Siwka w wysokości 25 tysięcy złotych – nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka otrzymał zespół Horntet w składzie: Bartłomiej Leśniak (fortepian), Robert Wypasek (saksofon tenorowy), Szymon Ziółkowski  (saksofon altowy), Mikołaj Sikora (kontrabas), Piotr Przewoźniak (perkusja).

Zespół odebrał także nagrodę w postaci sesji reklamowo-promocyjnej na łamach JAZZ FORUM w wydaniu papierowym i internetowym oraz wizerunkową sesję fotograficzną ufundowaną przez Sławka Przerwę.

Zdobywcy Grand Prix otrzymali także nagrodę ufundowaną przez Radio 357 – koncert w cyklu „Garaż 357”.

Nagrodę w wysokości 15 tys. złotych – ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przyznano formacji Ola Przewoźniak Quintet w składzie: Ola Przewoźniak (wokal), Kuba Banaszek (fortepian), Szymon Paciora (trąbka/flugelhorn), Paweł Zwierzyński-Pióro (kontrabas), Piotr Przewoźniak (perkusja).

Nagrodę w wysokości 10 tys. złotych – ufundowaną przez Związek Artystów i Wykonawców STOART otrzymał zespół Krzysztof Baranowski Trio w składzie: Krzysztof Baranowski (kontrabas), Mateusz Kaszuba (fortepian), Schachar Einatan (perkusja).

Nagrodę ufundowaną przez Oris Polska – zegarek Oris Art. Blakey Limited Edition, wykonany z  myślą o muzyce i spuściźnie perkusisty, lidera zespołu i pioniera jazzowego Arta Blakey’a dostał Schachar Elnatan.

Protokół jury jest dostępny tutaj.

Horntet to grupa muzyczna złożona z młodych, lecz bardzo doświadczonych scenicznie i niezwykle ekspresyjnych muzyków – absolwentów Akademii Muzycznych w Krakowie oraz Katowicach. Charakterystyka brzmienia zespołu opiera się na jazzie lat 60-tych, który w połączeniu z nowoczesnymi technikami wykonawczymi muzyki współczesnej i nietuzinkowej werwie daje nam obraz surowego, elektryzującego i fakturalnie zaawansowanego brzmienia. Utwory autorskie prezentowane przez Horntet czerpią z dorobku najwybitniejszych kompozytorów muzyki amerykańskiej oraz inspiracji sztuką na wielu różnych płaszczyznach takich jak literatura, plastyka, teatr. W repertuarze oprócz własnych kompozycji znajdują się również aranżacje standardów jazzowych Horace’a Silvera i Theloniousa Monka. Zespół został doceniony na konkursach oraz festiwalach krajowych i międzynarodowych. W 2019 roku otrzymał I miejsce na konkursie Tarnów International Jazz Contest w kategorii zespołowej Open, oraz w 2021 roku uznany za najlepszy zespół XXIII Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Rok 2022 na ten moment przyniósł Zespołowi uznanie w postaci Grand Prix Blue Note Jazz Competition oraz zwycięstwa w konkursie Lotos Jazz Festival Bielskiej Zadymki.