Za nami pierwszy dzień 54. edycji Jazz nad Odrą – fotorelacja

Pierwszy dzień festiwalu to nie tylko wyprzedane do ostatniego miejsca koncerty i wielkie muzyczne emocje, ale także oficjalne wręczenie prestiżowych tytułów – odebraliśmy nagrodę dla najlepszego festiwalu jazzowego 2017 roku.

Festiwal otworzył koncert reprezentanta młodego pokolenia sceny skandynawskiej, saksofonisty, kompozytora i aranżera Mariusa Neseta, który wystąpił z Trondheim Jazz Orchestra. Następnie tuż przed scenicznym spotkaniem trzech wyjątkowych instrumentalistów (Eddie Daniels, Leszek Możdżer, Dariusz Oleszkiewicz) redakcja Jazz Forum wręczyła organizatorom festiwalu nagrody uzyskane w ich corocznym plebiscycie. W 2017 roku wyjątkowo zamiast Ankiety Czytelników przeprowadzono Ankietę Krytyków. Do oddania głosów zaproszono ponad pięćdziesięciu publicystów, komentatorów, ludzi profesjonalnie związanych z polskim jazzem niebędących czynnymi muzykami, należących do różnych pokoleń i reprezentujących środowiska jazzowe z całego kraju. Nasze wydarzenie otrzymało tytuł najlepszego festiwalu jazzowego, a Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny Jazzu nad Odrą odebrał nagrodę dla najlepszego kompozytora roku. Na koniec wrocławską publiczność czekał jeszcze występ jednej z najciekawszych grup na młodej polskiej scenie jazzowej – Quindependence. A po koncertach ruszyło tradycyjne jazz session w klubie Autograf.

Jazz nad Odrą – dzień 2
Przed nami kolejne muzyczne emocje. Dziś ruszają pierwsze przesłuchania finalistów w konkursie na Indywidualność Jazzową, który jest nieodłączną częścią festiwalu i jego znakiem rozpoznawczym. W najstarszym (historyczni laureaci: Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Seifert, Ewa Bem, Krzesimir Dębski, Janusz Strobel, Henryk Miśkiewicz, Tomasz Szukalski czy Andrzej Zaucha) i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursie jazzowym mogą wziąć udział muzycy, którzy nie przekroczyli 35 roku życia. Laureat otrzyma ufundowaną przez Prezydenta Wrocławia nagrodę w wysokości 25 000 zł; konkursowe Jury wyróżni także najlepszego solistę, zespół oraz kompozytora. O te prestiżowe tytułu powalczą: Weezdob, Jan Kantner Quartet, Extradition Quintet, Quantum Trio, Dominik Kisiel – Exploration Quartet, Dawid Tokłowicz Quintet, Chojnacki Miguła Contemplations, Krzysztof Baranowski Quartet oraz The Cuban Latin Jazz. Otwarte przesłuchania rozpoczną się o godzinie 14:00 w sali kameralnej wspólnymi pasjami muzycznymi.

Dodatkowo konkurs i nominowani obecni będą w tegorocznym programie na wiele sposobów: oprócz bezpłatnych przesłuchań konkursowych drugiego i trzeciego dnia, finalistów usłyszymy podczas otwartych koncertów plenerowych w festiwalowy weekend, gdzie zaprezentują spontaniczne improwizacje, a w niedzielny wieczór usłyszymy zarówno koncert laureata tegorocznego Grand Prix, jak i występ Indywidualności Jazzowej 2017 – kwintentu Adama Jarzmika z gościnnym udziałem amerykańskiego gitarzysty Mike’a Moreno.

Ciąg dalszy dzisiejszych wydarzeń na Mazowieckiej 17 to koncert supergwiazd z milionowymi nakładami płyt i taką samą ilością fanów na całym świecie (Yellowjackets), hołd, który Krzysztofowi Komedzie złoży wrocławski septet EABS prezentując wielokrotnie nagrodzony album „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” oraz występ artysty dysponującego unikalną wyobraźnią muzyczną i prezentującego niepodrabialną pianistykę, nazywanego mistrzem małych składów – Dana Tepfera.

Piknik jazzowy – informacje praktyczne
Natomiast od jutra zapraszamy także na jazzowy piknik plenerowy, który obejmie cały festiwalowy weekend.* Od 28 do 30 kwietnia przed Impartem działać będą specjalnie przygotowane strefy:

  • gastronomiczna (Gastro Nocki po raz pierwszy poza Dworcem Świebodzkim);
  • scena plenerowa (koncerty finalistów Konkursu na Indywidualność Jazzową oraz sety wrocławskich DJ’ów);
  • rekreacyjna (loty balonem, a w nich koncerty w konwencji silent disco);
  • dla najmłodszych (w ruch pójdzie kreda i piasek). Dodatkowo 29 kwietnia odbędzie się akcja znakowania rowerów.

W związku z piknikiem od godziny 24:00 28 kwietnia do godziny 24:00 30 kwietnia zostanie zamknięty krótki odcinek ul. Mazowieckiej (przed Impartem), co jest równoznaczne z wyłączeniem z użytkowania znajdującego się tam parkingu. Podczas tych trzech dni udostępnione zostaną miejsca parkingowe wzdłuż ul. Wybrzeże Juliusza Słowackiego oraz darmowy parking Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, na który wjazd i wyjazd będzie możliwy od strony ul. Mazowieckiej, jak i od strony ul. Wybrzeże Juliusza Słowackiego, a oba szlabany będą otwarte przez 24 godziny na dobę.

Bilety
Bilety wciąż dostępne w sprzedaży na stronach: www.JazzNadOdra.pl, www.StrefaKultury.pl i www.eventim.pl, a także w kasie Impartu (ul. Mazowiecka 17) i stacjonarnych punktach sprzedaży w Empiku, Media Markcie i Saturnie.