Marta Wajdzik Quartet

28 kwietnia, 2023 23:00
Vertigo Jazz Club & Restaurant
ul. Oławska 13

Cena biletu: 40 PLN

 

Marta Wajdzik Quartet

Marta Wajdzik – saksofon

Szymon Mika – gitara

Robert Kubiszyn – gitara basowa, kontrabas

Paweł Dobrowolski – perkusja

fot. Dorota Koperska

Urodzona w 2001 roku saksofonistka altowa i sopranowa, flecistka, kompozytorka, producentka muzyczna. W grudniu 2019 r. premierę miała jej debiutancka płyta „My Planet” nagrana z udziałem czołowych polskich muzyków jazzowych – Pawła Tomaszewskiego, Roberta Kubiszyna i Pawła Dobrowolskiego. Na płycie znajdują się autorskie kompozycje artystki. Koncert premierowy projektu „My Planet” otwierał 22. edycję festiwalu Lotos Jazz Festiwal – Bielska Zadymka Jazzowa. Płyta odbiła się szerokim echem w środowisku jazzowym, co zaowocowało kolejnymi koncertami, m.in. podczas festiwali Sopot Jazz Festival, Jazz Juniors, Jazzonalia, Jazz w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Ełk Jazz Night, Junior Młyn Jazz Festival, Enter Music Festival, Jazz Around Festival, Women In Jazz Festival (DE), Leopolis Jazz Fest (UKR), Jazztage Gorlitz (DE), Polish Jazz in TLV (IL) i wielu innych.

Marta pomimo młodego wieku jest dojrzałą instrumentalistką i kompozytorką. Ukończyła Zespół Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej. W 2020 dostała się z najwyższą punktacją na Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na studia w specjalnościach instrumentalistyka jazzowa oraz kompozycja i aranżacja. Marta Wajdzik jest laureatką konkursów muzyki klasycznej, a od kiedy w 2012 roku zwróciła swój rozwój w kierunku jazzu, odniosła na jego polu następujące sukcesy:

  • Nominacja do Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku (2021)
  • I miejsce w ankiecie Jazz Top miesięcznika „Jazz Forum” w kategorii Nowa Nadzieja – Muzyk (2021)
  • I miejsce w ankiecie Jazz Top miesięcznika „Jazz Forum” w kategorii Nadzieja Roku (2020)
  • Grand Prix III konkursu Junior Młyn Jazz Festival (2019)
  • I miejsce w kategorii solista-instrumentalista podczas Blue Note Poznań Competition (2019)
  • I miejsce w konkursie Tarnów Jazz Contest (2017)
  • Wyróżnienie indywidualne dla najlepszego solisty Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Jazzowych Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie (2017)
  • Najlepszy instrumentalista XX Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (2017)

Marta miała przyjemność występować m. in.: z Leszkiem Możdżerem, Urszulą Dudziak, Henrykiem Miśkiewiczem, Robertem Majewskim, Wiesławem Pieregorólką, Braćmi Golec. Jest członkiem legendarnego zespołu Young Power New Edition – Freedom, z którym koncertowała m. in. na festiwalach takich jak: Jazz Od Nowa, Jazz Na Starówce, Noc Jazzu.

Legendarny saksofonista amerykański Greg Osby powiedział o niej: „Marta Wajdzik jest jedną z najlepszych kreatywnych saksofonistek nowej fali. Śledzę jej karierę od kilku lat i wciąż jestem pod wrażeniem jej ekspresyjnej wizji, rozwoju i artystycznej integralności. Jestem przekonany, że w jej przypadku muzyka jest w bardzo dobrych rękach”.

Podczas koncertu Marta podzieli się z publicznością swoją muzyką, która opowiada o jej osobistych przeżyciach, głębokich refleksjach oraz różnorodnych emocjach, które towarzyszyły artystce w czasie powstawania poszczególnych kompozycji. Każdy z utworów ma swoją własną historię, której narracja potęgowana jest przez swobodną interpretację i liczne improwizacje każdego z muzyków. W trakcie pracy nad materiałem Marta inspirowała się bardzo szerokim spektrum muzyki, od jazzu, przez muzykę filmową, aż po muzykę klasyczną. Jej kompozycje są niezwykle zróżnicowane zarówno pod względem charakteru, jak i harmonii, rytmu oraz melodii.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.