Rozpoczynamy końcowe odliczanie do 59. edycji festiwalu Jazz nad Odrą – konferencja prasowa [GALERIA]

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja legendarnego festiwalu Jazz nad Odrą. Od 26 do 30 kwietnia w stolicy Dolnego Śląska zagrają gwiazdy światowego i polskiego jazzu. W programie znalazło się kilkanaście koncertów, wystawy, jam sessions oraz finał konkursu na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka 2023.

 

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się na tydzień przed startem wydarzenia, organizatorzy podsumowali przygotowania do wrocławskiego święta jazzu. W tym roku główną siedzibą wydarzeń będzie Impart Centrum, nowa scena Strefy Kultury Wrocław przy ulicy Piłsudskiego 19, gdzie dawniej mieściła się Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego. Pozostałe koncerty oraz jam sessions odbędą się w klubie festiwalowym – Vertigo Jazz Club & Restaurant. Festiwal rozpoczną finałowe przesłuchania w konkursie na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka 2023. Młodzi muzycy powalczą o Grand Prix przyznawane przez jury w składzie: Dariusz Oleszkiewicz, Peter Erskine, Piotr Wojtasik, Kuba Stankiewicz. Laureat otrzyma m.in. 25 000 zł ufundowane przez prezydenta Wrocławia oraz statuetkę Rybotrąbki. W tym roku do finału zakwalifikowało się sześć składów: Jopek/Klemensiewicz, J. Tronix, Kasia S.P. Project, Know Material, Product May Contain oraz Sonar.

Wśród wydarzeń towarzyszących znalazła się m.in. piąta edycja konkursu fotograficznego im. Marka Karewicza – MK Jazz Foto. W trakcie festiwalu organizatorzy zaprezentują wystawę finałową, która składa się z 33 wybranych prac. Od 2022 roku jury przyznaje również Nagrodę Specjalną im. Wojtka Siwka za najlepsze zdjęcie wykonane podczas Jazzu nad Odrą. Z kolei w Firleju odbędą się dwa wyjątkowe koncerty: David Dorůžka/ Piotr Wyleżoł/ Jeff Ballard  oraz Stanisław Soyka i Arek Skolik Trio.

Bilety na poszczególne koncerty są dostępne na stronach www.jazznadodra.pl oraz www.strefakultury.pl.