Kasia Pietrzko Trio

26 kwietnia, 2023 23:00
Vertigo Jazz Club & Restaurant
ul. Oławska 13

Cena biletu: 40 PLN

 

Kasia Pietrzko Trio – koncert promujący nową płytę „Fragile Ego”

Kasia Pietrzko – fortepian

Andrzej Święs – kontrabas

Piotr Budniak – perkusja

fot. mat. prasowe

Kobiecość i jej emocjonalne odcienie to aspekt, który Kasia Pietrzko (nie)świadomie chciała wyprzeć z własnej twórczości na początku swej muzycznej drogi. Wynikało to z przyjęcia przez nią błędnego stereotypu, że świat jazzu należy do mężczyzn. Po kilku latach okazało się jednak, że kobieca energia, której pianistka finalnie postanowiła zaufać, w fascynujący sposób wpłynęła na siłę jej nowych kompozycji: ich wielowarstwowość, wielowątkowość i wielostylowość.

Na nowej płycie trio liderce jak zawsze towarzyszą Andrzej Święs i Piotr Budniak – artyści, którzy w ogromnym stopniu kreują brzmienie całego zespołu, są równorzędnymi partnerami pianistki. W pracy nad nowym materiałem – oprócz solidnego sekcyjnego grania – mocno rozwinęli oni swoje indywidualne narracje muzyczne. Stylistycznie płyta nawiązuje do impresjonizmu, przejawiającego się w dążeniu do uchwycenia chwilowego obrazu brzmieniowego i wrażliwości na kolor. Nie brak na niej także inspiracji muzyką współczesną początków XX wieku poprzez zastosowanie zarówno minimalistycznych, jak i gęstych faktur harmonicznych. Warto też wskazać na ekspresyjny charakter kompozycji: w improwizacjach i głównych tematach obecne są silne emocje wyrażające się w ciekawej, muzycznej nerwowości brzmień i przebiegów melodycznych.
Kasia Pietrzko to pianistka, kompozytorka, aranżerka i absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie jest obecnie słuchaczką studiów doktoranckich. Po uderzającym debiucie ze swoim trio szybko stała się nie tylko czołową młodą artystką na polskim rynku fonograficznym – wzbudziła też duże zainteresowanie w całej Europie. W 2018 roku wystąpiła w kwartecie Tomasza Stańko w krakowskiej Alchemii. Wydarzenie to miało rozpocząć europejską trasę koncertową nowego kwartetu artysty, która została przerwana jego niespodziewaną śmiercią. Po wielkim sukcesie pierwszej płyty Kasia Pietrzko Trio „Forthright Stories” (2017), nagrodzonej „Mateuszem” Trójki, Grand Prix Jazz Melomani oraz nominacją do Fryderyka, Kasia rozpoczęła działalność koncertową na prestiżowych scenach muzycznych, festiwalach i showcases na całym świecie. Koncertowała m.in w studiu NDR w Hamburgu, na 12 Points Jazz Festival, Jazz Forum Showcase, Jazz au Chellah w Maroko, Brno Jazz Festiwal.

W pandemicznym 2020 roku trio Kasi przedstawiło swoją drugą autorską płytę zatytułowaną „Ephemeral Pleasures”. Album jest dowodem konsekwencji stylu i rozwoju autorskiego języka trio. Duch współpracy zespołu i potężna energia łączy się w niej z wysublimowaną mieszanką harmonicznej wyobraźni, liryzmu i nieograniczonej kreatywności. W maju 2021 roku Kasia Pietrzko Trio jako jedyny zespół reprezentował Polskę na międzynarodowych targach Jazzahead w Bremie.
Na zaproszenie festiwalu Chopin i jego Europa Kasia Pietrzko wraz z saksofonistą Maciejem Kądzielą skomponowała jazzowe interpretacje wierszy Cypriana Kamila Norwida, recytowanych przez Andrzeja Chyrę. Premiera projektu miała miejsce w sierpniu 2021 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Doczekał się on także wersji płytowej – studyjny album zatytułowany „Norwid” miał swoją premierę we wrześniu 2022 roku. W listopadzie 2021, podczas Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej, urzeczywistniła zaś na scenie swoje wieloletnie marzenie: autorski koncert „Anxious Beauty”, wykonywane przez własne trio z towarzyszeniem kwintetu jazzowego i chóru mieszanego.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.