Jerzy Małek Gravity Group

27 kwietnia, 2023 23:00
Vertigo Jazz Club & Restaurant
Oławska 13

Cena biletu: 40 PLN

 

Jerzy Małek Gravity Group

Jerzy Małek – trąbka, flugelhorn

Piotr Wyleżoł – fortepian, instrumenty klawiszowe

Jan Smoczyński – keyboards, programing

Marcin Pospieszalski – gitara basowa

Sebastian Frankiewicz – perkusja

Wojciech Lichtański – saksofon altowy

fot. mat. prasowe

Najnowszy autorski projekt artysty nosi tytuł „Gravity”. W ramach promocji najnowszego wydawnictwa Jerzy Małek wraz z cztero/pięcio/sześcio-osobowym składem koncertował w Polsce i za granicą. Muzyka, którą prezentują na najnowszym krążku, to fuzja wielu gatunków połączonych ze sobą niczym nieposkromioną jazzową improwizacją. Styl muzyczny, w którym artysta wypowiada się zarówno jako kompozytor, jak i instrumentalista można postrzegać wielopoziomowo.

Począwszy od warstwy harmonicznej usłyszymy rozbudowane modernistyczne połączenia akordów tworzących wspólną narrację, której wyróżnikiem jest impresjonistyczne rozbudowywanie formy. Ta cecha pozwala łączyć elementy jazzu nowoczesnego z innymi gatunkami muzycznymi lub też ich składnikami, które wprawne ucho rozpozna po chwili. Warstwa melodyczna to frazy, które można powtórzyć już po pierwszym przesłuchaniu, co powoduje, że muzyka, pomimo swego wysublimowania, staje się komunikatywna nawet dla niewyrobionego odbiorcy. I wreszcie warstwa rytmiczna, bardzo bogata, spajająca cały projekt, tworząc wraz z resztą elementów swoistą kwintesencję tego stylu muzycznego.

Jerzy Małek – trębacz, kompozytor, producent muzyczny, animator kultury oraz wykładowca akademicki pracujący na uniwersytecie muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
W ostatnich trzech dekadach zdobył uznanie jako twórca własnej muzyki, lider autorskich projektów oraz sideman współpracujący m.in. z: Michałem Urbaniakiem, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim i Zbigniewem Wegehauptem. Laureat nagrody indywidualnej (1998) i zespołowej (1999) Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, a także z zespołem na: Jazz Juniors w Krakowie i Pomorskiej Jesieni Jazzowej (1999) oraz indywidualnie na: Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach (2000) w konkursie Międzynarodowe Zmagania Jazzowe – Jazz Struggle w Szczecinie (2004). W 2012 roku był nominowany do Fryderyka w kategorii: Jazzowy Muzyk Roku i Jazzowy Kompozytor Roku.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.