Grzegorz Nagórski Quintet

29 kwietnia, 2023 23:00
Vertigo Jazz Club & Restaurant
ul. Oławska 13

Cena biletu: 40 PLN

 

Grzegorz Nagórski Quartet

Grzegorz Nagórski puzon, eufonium

Paweł Tomaszewski – fortepian, organy, instrumenty klawiszowe

Mateusz Szczypka – gitara

Michał Kapczukkontrabas, gitara basowa

Grzegorz Pałka – perkusja

fot. Tomasz Zakrzewski

Grzegorz Nagórski – puzonista, eufonista, kompozytor. Jego debiut profesjonalny miał miejsce na Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu w 1982 r. z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach (1993 r.), oraz University of Miami w USA, które ukończył w 1993 roku. W czasie swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych współpracował z Inter/Outer Continental Jazz Quintet, multiinstrumentalisty Iry Sullivana, oraz wystąpił z takimi artystami jak: Ray Charles, Tito Puente, Joe Henderson, Jimmy Heath, Michael Brecker, Maria Schneider, Phil Woods, Slide Hampton, Arturo Sandowal, John Fedchock oraz  Red Rodney. Od roku 1995 do 1996 Grzegorz Nagórski był członkiem Charlie Persip And Superband, z którym współpracował w czasie swojego pobytu w Nowym Jorku.

Po powrocie do Polski w 1996 r. Grzegorz Nagórski kontynuował swoją działalność artystyczną współpracując z takimi artystami jak: Billy Harper, Maria Schneider, Piotr Wojtasik, Adam Pierończyk, Joe Lovano, Billy Cobham, Aga Zaryan, Kirk Lightsey, Michael Philip Mossman, Bobo Stenson, Joakim Milder, Zbigniew Namysłowski, Chick Corea, Henryk Miśkiewicz, Maciej Sikała, Kuba Stankiewicz, Robert Majewski, Piotr Wyleżoł. W roku 2000 będąc członkiem orkiestry jazzowej – Jazz Big Band Graz (Austria) współpracował z jednym z największych aranżerów i kompozytorów wszechczasów – Bobem Brookmeyerem. Z tego okresu pochodzi płyta „Jazz Big Band Graz Plays the Music of Bob Brookmeyer”.

W 2015 roku został członkiem Sextetu Piotra Wyleżoła z którym nagrał, wydaną w 2018 r. płytę „Human Things”, a od 2017 roku współpracuje z wybitną polską wokalistką jazzową – Agą Zaryan,  w składzie jej European Jazz Sextet. Efektem współpracy są wydane w 2018 r. płyty: „High & Low” oraz „What Christmas Means To Me”. W 2019 i 2921 r. koncertował ze szwedzką orkiestrą jazzową – Norrbotten Big Band pod kierunkiem Joakima Mildera i solistami – pianistą Bobo Stensonem i wokalistką Josefine Cronholm. Dyskografia artysty liczy około pięćdziesięciu płyt. Koncertował w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Izraelu, Niemczech, Austrii, Holandii, Szwecji, Norwegii, Szwecji, Włoszech, Chorwacji, Węgrzech, Czechach, Słowacji, Rosji, na Białorusi i Ukrainie, oraz wystąpił na najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce.  Wykładał w Florida Atlantic University w Boca Raton – USA, PWSZ w Nysie i Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. Obecnie wykłada na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2019 roku otrzymał tytuł Profesora Sztuk Muzycznych.

Grzegorz Nagórski Quartet założył w 2006 roku. W styczniu 2008 roku wydał swój pierwszy album jako lider – „Dedication”, nagrany w akustycznym kwartecie z Łukaszem Żytą, Pawłem Tomaszewskim i Andrzejem  Święsem. W 2009 otrzymał trzy nominacje do nagrody Fryderyka, a w kwietniu 2009 roku otrzymał statuetkę za  Jazzowy Fonograficzny Debiut  Roku.  W maju 2012 roku  jego następny album –„Over And Over” (nagrany w tym samym składzie) także otrzymał trzy nominacje.

W  2013 roku poszerzył spektrum brzmienia o kolejny instrument – eufonium, na którym równocześnie z puzonem koncertuje i nagrywa. Jego ostatnia płyta – „The Optimist” nagrana z Grzegorz Nagórski Electric Euphonium Quartet została  wydana w sierpniu  2017 roku, nakładem wytwórni SOLITON. Skład tego zespołu współtworzą najwybitniejsi polscy muzycy: Paweł Tomaszewski na instrumentach klawiszowych, Michał Barański na gitarze basowej, Paweł Dobrowolski na perkusji oraz lider, tym razem na mało popularnym instrumencie, odmianie małej tuby – euphonium. Połączenie ciemno brzmiącego, wzbogaconego o różnorodne efekty,  euphonium z elektryczną sekcją rytmiczną, to unikatowa propozycja na rynku muzyki improwizowanej nie tylko ze względu na brzmienie, ale również kompozycje , które podobnie jak na poprzednich albumach są autorstwa Nagórskiego. Warto nadmienić, że album „The Optimist” otrzymał  nominację do nagrody Fryderyka za rok 2017 w kategorii  Jazzowy Album Roku.

Najnowszy zespół artysty to – Grzegorz Nagórski Quintet, w którym lider gra na puzonie i eufonium. Skład zespołu współtworzą jedni z najbardziej utalentowanych i twórczych muzyków średniego pokolenia. Paweł Tomaszewski to uznany pianista i keybordzista, będący członkiem zespołu puzonisty od jego początków w 2007 roku. Nowymi członkami kwintetu są gitarzysta Mateusz Szczypka, kontrabasista i gitarzysta basowy – Michał Kapczuk, oraz dopełniający skład zespołu perkusista – Grzegorz Pałka. Zespół w tym składzie pracuje od niedawna, a na repertuar formacji składają się napisane specjalnie dla tego zespołu nowe kompozycje lidera, uzupełnione utworami z poprzednich płyt artysty.

fot. Bartosz Jastal

Paweł Tomaszewski – pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Doktor habilitowany, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, dziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Współpracował z artystami takimi jak: Nigel Kennedy, Eric Marienthal, Dean Brown, Michael „Patches” Stewart, Michał Urbaniak, Jarosław Śmietana, Anna Maria Jopek, Edyta Górniak, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Mieczysław Szcześniak, Grażyna Auguścik, Adam Bałdych i wielu innych. Jeden z aranżerów albumu „Czułe Struny” Natalii Kukulskiej, która w 2021 roku uzyskała status platynowej. Nagrał ponad 40 płyt studyjnych jako muzyk sesyjny. Jego pianistyka i twórczość charakteryzują się łączeniem różnych stylów i tradycji muzycznych.

Współtwórca projektów Myrczek & Tomaszewski „Love Revisited”, Marta Król & Paweł Tomaszewski Group „Tribute To The Police”.

Jest zdobywcą Grand Prix oraz nagród indywidualnych wszystkich najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce (m.in. Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Juniors, Jazz Nad Odrą). Koncertował na scenach całego świata z polskimi i międzynarodowymi gwiazdami szeroko pojętej muzyki jazzowej i rozrywkowej. Odznaczony Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji w dziedzinie „Kultura” w 2015 roku. Artysta rezydent Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w sezonie artystycznym 2021/2022.

Brał udział w licznych nagraniach telewizyjnych, filmowych i radiowych w charakterze dyrygenta, kierownika muzycznego, aranżera i pianisty (m.in. 1920. Wdzięczni Bohaterom, Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Solidarity Of Arts w Gdańsku, Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie” w Bydgoszczy, Śląski Festiwal Jazzowy).

Jego kompozycje znajdują się zarówno na płytach autorskich, jak i innych wykonawców. Jest autorem czterech dużych dzieł: „Three Crowns” – suita na sekstet jazzowy oraz orkiestrę symfoniczną i solistów, „Coincidence” – koncert na kwintet jazzowy oraz orkiestrę symfoniczną inspirowany muzyką do filmu „Przypadek” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego z muzyką Wojciecha Kilara, „Symphony of the Galaxies” oraz „Polish Jazz Symphony” na orkiestrę symfoniczną, big-band oraz solistów.

Jest założycielem pierwszej w Polsce klasy elektronicznych instrumentów klawiszowych na Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykładał na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach, Chodzieży, Szczecinie, Nysie, Hobart, Brisbane, Sankt Petersburgu oraz Archangielsku.

fot. mat. prasowe

Mateusz Szczypka – urodzony w Tychach, gitarzysta jazzowy, absolwent wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Karola Ferfeckiego.

Grał koncerty na licznych festiwalach w kraju i za granicą m.in. z takimi artystami jak Janusz Muniak, Grzegorz Nagórski, Brian Charette, Grażyna Auguścik, Grzegorz Karnas, Karen Edwards, Andras Des, Adam Kowalewski, Frank Parker, Manu Domergue. Jest laureatem konkursów jazzowych m.in. takich jak Guitarcity, Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Gitarzystów im. Jarka Śmietany, Międzynarodowy Konkurs Improwizacji Jazzowej w Katowicach czy Tarnów Jazz Contest.

Swoją wiedzę czerpał na lekcjach u mistrzów takich jak Scott Henderson, Lage Lund, Mike Moreno czy Brad Shepik. Na stałe jest gitarzystą Big Bandu Śląskiego, a także formacji Szczypka/Kaletka Quintet oraz Hot Strings Gypsy Quintet, a także udziela się w wielu innych zespołach w konwencji jazzowej i na koncertach i festiwalach jazzowych w Polsce i Europie. Brał udział w nagraniach płyt (m.in Big Band Śląski, „Cracow Jazz Hub”, Aldo Joshua, Mariia Goraievska).

fot. Maciej Kanik

Michał Kapczuk – kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent Wydziału Jazzu w ZPSM w Warszawie w klasie Zbigniewa Wegehaupta oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Jacka Niedzieli-Meiry. Współtworzy wiele projektów muzycznych o różnorodnych stylistykach. Kilkunastokrotnie zdobywał zespołowe Grand Prix na najważniejszych konkursach w Polsce i za granicą. Jako solista otrzymał ex aequo I miejsce w konkursie na Indywidualnosć Jazzową festiwalu Jazz Nad Odrą 2013 oraz wyróżnienie na Gnesin Jazz Festival 2012 w Moskwie, Krokus Jazz Festiwal 2009 w Jeleniej Górze i Tarnów Jazz Contest 2008. W 2012 roku zdobył z autorskim projektem Michał Kapczuk Trio Grand Prix na XI Międzynarodowym Krokus Jazz Festival. Otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska 2012”

fot. mat. prasowe

Grzegorz Pałka – perkusista urodzony w 1994 roku w Krakowie. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie dr hab. Łukasza Żyty oraz dr Wojciecha Fedkowicza. Obecnie doktorant tejże uczelni. Wielokrotnie nagradzany na konkursach i festiwalach perkusyjnych oraz jazzowych o znaczeniu zarówno międzynarodowym, jak i krajowym: Jazz Juniors, Krokus Jazz Festiwal, Blue Note Jazz Competition, International Drumfest. Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyka. W roku 2016 oraz 2018 za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Swoją wiedzę i umiejętności udoskonalał na lekcjach prowadzonych przez wybitnych instrumentalistów takich jak: Billy Drummond, Eric Harland, Marcus Gilmore, Kendrick Scott, Damion Reid, Ari Hoenig, Dennis Mackrel. Jego działalność koncertową reprezentują między innymi występy na festiwalach w Europie (JazzAhead, London Jazz Festival, Sopot Jazz Festival, Jazz Jamboree, etc.), Azji (Nine Gates Festival, Ubud Village Jazz Festival, etc.) oraz Ameryce Północnej (All Souls Jazz Festival, Indy Jazz Fest, etc.)

W swoim dorobku artystycznym może pochwalić się współpracą z wieloma wybitnymi muzykami z kraju i nie tylko: Janusz Muniak, Danny Grissett, Henryk Miśkiewicz, Jacek Niedziela-Meira, Andy Middletone, Dorota Miśkiewicz, Jorge Vistel, Grzegorz Nagórski, Dominik Wania, Rafał Sarnecki, Kuba Badach, Justyna Steczkowska i wielu innych.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.