Andy Middleton Freedom Quartet

30 kwietnia, 2023 23:00
Vertigo Jazz Club & Restaurant
ul. Oławska 13

Cena biletu: 40 PLN

 

Andy Middleton Freedom Quartet – koncert dedykowany pamięci Wolfganga Reisingera

Andy Middleton – saksofony

Piotr Wojtasik – trąbka

Garrett Baxter – kontrabas

Alan Jones – perkusja

fot. mat. prasowe

Freedom Quartet to nowy zespół odzwierciedlający wizję Middletona, która zakłada tworzenie muzyki na najwyższym poziomie z grupą mistrzów improwizacji. Zamiłowanie Middletona do dowolnych linii melodycznych, rytmu, dźwięku, możliwości i spontanicznej kreacji znajduje wyraz w tym wyjątkowym zespole złożonym z europejskich i amerykańskich muzyków, który otwiera nowy rozdział w jego karierze.

Andy Middleton jest jednym z najlepszych saksofonistów i kompozytorów jazzowych żyjących obecnie w Europie. „To jeden z najlepszych saksofonistów tenorowych i sopranowych na scenie”, mówi Randy Brecker. Andy jest sprawnym improwizatorem i kompozytorem, którego muzyka potrafi wyrażać jednocześnie moc i potęgę, a także czułe ciepło, a liryczne piękno przeplata się z rytmicznymi pasażami. Taka fuzja brzmi nowocześnie i świeżo, a jednocześnie nie pozwala zapomnieć o saksofonowej tradycji. Jego kompozycje – harmonicznie nowoczesne i melodyjne, a jednocześnie wyraźnie zakorzenione w tradycji jazzowej – stanowią wspaniałą ucztę dla ucha. Wyjątkowe brzmienie Middletona jako artysty, aranżera i kompozytora skłoniło do współpracy z nim takie ikony jazzu jak Ralph Towner, Kenny Wheeler i David Holland. Middleton występował i nagrywał z wieloma artystami, takimi jak Billy Hart, Maria Schneider, Richie Beirach, Renee Rosnes, Randy Brecker, Bob Mintzer, Ron McClure, Bill Evans, Lionel Hampton, Joey Calderazzo, John Abercrombie, Steve Rodby, Scott Colley i Adam Nussbaum. Artysta otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, między innymi pierwszą nagrodę, a także nagrodę dla najlepszego solisty i aranżera podczas 13. edycji Europ’ Jazz Contest w Belgii (1991) oraz tytuł wyjątkowego solisty jazzowego przyznany przez magazyn „Down Beat Magazine” (1987). „Jego solówki pokazują absolutną maestrię na saksofonie, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i technicznym. Każda nuta brzmi perfekcyjnie, ale także pokazuje bardzo ważną cechę jego gry jako frontmana – nigdy nie zadowalają go półśrodki”.

Piotr Wojtasik to wirtuoz trąbki, świetny improwizator i kompozytor, który od ponad 30 lat posługuje się własnym, niepowtarzalnym językiem muzycznym. Nagrywał i występował w większości krajów europejskich, w Maroku, Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Indiach. W latach 80. i 90. reprezentował nurt modern bop, ale obecnie skupia się na bardziej indywidualnej stylistyce opartej częściowo na jazzie modalnym z elementami wolnej muzyki oraz muzyki etnicznej. Występował z niektórymi gigantami jazzu, w tym Kennym Garrettem, Joe Lovano, Billym Harperem, Victorem Lewisem, George’em Cablesem, Kirkiem Lightseyem, Joe LaBarberą i Archie Sheppem. Wojtasik brał udział w nagraniu kilkunastu płyt. Nagrał 11 autorskich albumów, które zdobyły uznanie wśród krytyków i melomanów. Albumy „Circle” oraz „Hope” zdobyły prestiżowe nagrody polskiego przemysłu fonograficznego – Fryderyki, a większość jego albumów zdobyła nominację do tej cennej nagrody. Sam Wojtasik otrzymał w 2008 roku dwa Fryderyki w kategorii Jazzowy Muzyk Roku oraz jako autor Najlepszego Jazzowego Albumu Roku – za album „Circle”. Wielokrotnie zwyciężał w rankingu Jazz Top magazynu „Jazz Forum”. Ostatnie albumy artysty to – „To Whom it May Concern” i „Voices”.

Basista Garrett Baxter jest jednym z najbardziej ekscytujących muzyków sceny jazzowej amerykańskiego miasta Portland. Oprócz występów w roli frontmana, regularnie pojawia się na scenach w składach zespołów weteranów lokalnej sceny – Alana Jonesa i George’a Colligana. Garrett miał również zaszczyt występować z takimi artystami jak Jon Irabagon, Jaleel Shaw i Javon Jackson, Linda May Han Oh, Ben Wendel, Walter Smith III, Kendrick Scott, Terrell Stafford, Josh Nelson i wielu innych.

Mistrz perkusji Alan Jones koncertował intensywnie w całej Europie i Ameryce Północnej, występując na scenach z tuzami takimi jak Charlie Mariano, David Liebman, Jim Pepper, Bennie Wallace, Don Thompson, Glen Moore, Kenny Wheeler, Mose Allison, i David Friesen. Wśród artystów, do których albumów przyłożył rękę, znaleźli się Dave Holland, Ralph Towner, Jim Pepper, David Friesen, Renee Rosnes, Wayne Darling, Airto Moriera, a także The Alan Jones Sextet – album wyprodukował słynny Gino Vannelli. Jones studiował jazz w Berklee School of Music oraz w Banff Centre for Fine Arts. Obecnie mieszka i działa w mieście Portland w stanie Oregon. Komponuje ścieżki dźwiękowe do filmów, występów tanecznych i spektakli teatralnych, a także komponuje muzykę dla swojego własnego zespołu jazzowego – The Alan Jones Sextet. Artysta cieszy się olbrzymią popularnością jako nauczyciel i prywatny instruktor, jednocześnie nieustannie kontynuuje nagrywanie i koncertowanie na całym świecie.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.