Mobilna Scena SKW x JnO: Zawartko/Piasecki

Można wyjść na balkon lub wyjrzeć przez okno – dla mieszkańców wrocławskich osiedli gra Mobilna Scena Strefy Kultury Wrocław.

Realizacja profesjonalnie przygotowanych występów artystycznych w przestrzeni miejskiej to nowy projekt Strefy Kultury WrocławMobilna Scena SKW ruszyła w miasto pod koniec kwietnia i dotychczas odwiedziła mieszkańców Popowic, Gaju oraz Grabiszyna. Dokładna lokalizacja sceny zawsze jest niespodzianką, ponieważ organizatorzy chcą uniknąć niepotrzebnych zgromadzeń. Występy można podziwiać z bezpiecznej odległości – widzowie gromadzą się w oknach i na balkonach, a do współpracy Strefa Kultury Wrocław zaprosiła wrocławskich artystów. Na Popowicach z jazzowym koncertem wystąpił Roland Abreu i Taras Backovskyy, na Gaju swingową potańcówkę urządzili instruktorzy tańca ze szkoły Lindy Szau, a duet Zawartko/Piasecki dostarczyli muzycznych emocji mieszkańcom Grabiszyna.

Koncert Magdaleny Zawartko i Grzegorza Piaseckiego to najświeższa realizacja Mobilnej Sceny SKW. Muzycy wystąpili w ramach programu związanego z festiwalem Jazz nad Odrą. Wokalistka i improwizatorka oraz kontrabasista i gitarzysta basowy tworzą duet, w którym przekraczają barierę swoich instrumentów i tworzą muzykę otwierającą nowe możliwości brzmieniowe i kompozytorskie. Ich wspólny projekt Zawartko/Piasecki „Leć głosie” otrzymał kilka nagród i nominacji (m.in. nagroda WARTO Gazety Wyborczej), artyści mają za sobą występy m.in. na Jazzie nad Odrą oraz w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Kolejne występy organizatorzy będą ujawniać na bieżąco. Program wciąż powiększa się o nowe składy i nazwiska, także ze względu na artystów, którzy sami zgłaszają się do projektu. W najbliższej odsłonie Mobilnej Sceny Strefy Kultury Wrocław wystąpią Bartosz Niebielecki, Alicja Janosz oraz Piotr Świętoniowski, czyli część zespołu HooDoo Band. Artyści zaskoczą mieszkańców kolejnego osiedla już 8 maja.

***

Mobilna Scena Strefy Kultury Wrocław jest częścią programu naszej instytucji, który realizujemy w duchu akcji „Zostań w domu”. Realizując powyższy projekt, zachęcamy mieszkańców, by pozostawali w domach, by zdołali wytrzymać jeszcze chwilę reżim stanu epidemii, kreując nowe warunki jej doświadczania poprzez tworzenie zbiorowości odizolowanych odbiorców kultury (oddzielonych od siebie ścianami mieszkań), tj. zbiorowości jedynie w wymiarze duchowym, a nie fizycznym.