Weezdob Collective fot. Krystian Daszkowski

Poznań Jazz Philharmonic Orchestra (PJPO) plays Weezdob Collective & Leszek Możdżer

Niekonwencjonalne połączenie brzmienia harmonijki, saksofonu i gitary

Weezdob Collective powstał w 2014 roku. Artyści, zaliczani są do czołówki najlepszych muzyków jazzowych młodego pokolenia, którzy indywidualnie są laureatami stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolektyw zdobył m.in.: Grand Prix na 54. Festiwalu Jazz nad Odrą, Grand Prix na Lotos Jazz Festival – 17. Bielska Zadymka Jazzowa, Grand Prix konkursu Jazz Fruit na Mladi Ladi Jazz Festival w Pradze, Grand Prix XVIII Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, Grand Prix na Blue Note Poznań Competition 2015. Był pozytywnie oceniany przez takie autorytety muzyki jazzowej jak: Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Krzesimir Dębski. Fuzja pięciu muzycznych indywidualności zaowocowała stworzeniem spójnego i oryginalnego kolektywu improwizatorów i kompozytorów. Cechą szczególną formacji jest niekonwencjonalne połączenie brzmienia harmonijki, saksofonu i gitary, będące jedyną taką propozycją na polskiej scenie muzycznej.

Zagrają z Dyrektorem Artystycznym JnO – Leszkiem Możdżerem

Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. W roku 1992 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla obfitego deszczu nagród, jakie miały spaść na niego przez następne lata. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników Jazz Forum w kategorii ‘Fortepian’ i został też wielokrotnie uznany Muzykiem Roku.

Poznań Jazz Philharmonic Orchestra (PJPO) plays Weezdob Collective

To płyta z muzyką zespołu Weezdob Collective w autorskich aranżacjach na orkiestrę jazzową – Poznan Jazz Philharmonic Orchestra. Album wydany jest z okazji pięciolecia istnienia zespołu Weezdob Collective, który stanowi trzon orkiestry Poznan Jazz Philharmonic Orchestra. Wszystkie kompozycje, które znalazły się na płycie, jeszcze nigdy nie były wykonywane na skład orkiestry jazzowej. Do współpracy zostali zaproszeni utalentowani artyści młodego pokolenia wchodzący w skład Poznan Jazz Philharmonic Orchestra. Opracowanie utworów na orkiestrę zostało powierzone młodym kompozytorom – Kubie Marciniakowi, Tomaszowi Citakowi, Adamowi Zagórskiemu, Kacprowi Smolińskiemu oraz Piotrowi Scholzowi (założyciel i bandleader PJPOrchestra).

Skład zespołu:

Piotr Scholz (conductor, guitar)
Kacper Smoliński (harmonica)
Jan Adamczewski (soprano saxophone)
Kuba Marciniak (tenor saxophone)
Marek Konarski (tenor saxophone)
Tomasz Orłowski (trumpet)
Piotr Banyś (trombone)
Tomasz Citak (violin)
Marta Michalak (violin)
Michał Kot (viola)
Anna Papierz (cello)
Leszek Możdżer (piano)
Damian Kostka (double bass)
Adam Zagórski (drums)