Rymden fot. Egil Hansen

RYMDEN (Bugge Wesseltoft, Dan Berglund, Magnus Öström)

Połączone siły muzyków New Conception of Jazz oraz e.s.t.

RYMDEN to nowy super zespół składający się z trzech artystów, będących jednymi z największych w historii muzyki europejskiej. Bugge Wesseltoft jest muzykiem ceniącym każdy rodzaj muzyki, niezależnie od jego pochodzenia, dostrzegającym jednoczącą siłę muzyki, która potrafi łączyć ludzi, traktuje muzykę jako środek wyrażania swojej tożsamości. Jego działania ukierunkowane na promocję europejskiego jazzu jako samodzielnej formy artystycznej doprowadziły do decyzji o powrocie na scenę w formie trio fortepianowego z sekcją rytmiczną złożoną z dwóch wybitnych szwedzkich muzyków: Magnusa Öströma oraz Dana Berglunda.

Zespoły New Conception of Jazz oraz e.s.t. (esbjorn svensson trio) poruszały się po różnych orbitach, okrążając tę samą muzyczną planetę i tworząc kilka spośród najlepszych nagranych utworów i zarejestrowanych koncertów na przestrzeni 90. lat XX wieku oraz pierwszych lat nowego tysiąclecia.

Wpływ obu zespołów na muzykę był naprawdę potężny, a jego ślady można dostrzec do dziś w muzyce nowych, młodych talentów ze Skandynawii i reszty świata, spośród których wielu znajduje oparcie i pomoc w wytwórni Jazzland Recordings, prowadzonej przez Wesseltofta.

Zespół e.s.t. do dziś jest niezmiennie uznawany za jeden z najlepszych zespołów występujących na żywo tej epoki, artyści utrzymują także wiodącą pozycję na liście zespołów, które odniosły największy sukces, prowadzonej przez wytwórnię muzyczną ACT z Monachium. Oba zespoły zajmowały się eksploracją, eksperymentowaniem i badaniem granic istniejących form, a także odkrywaniem form zupełnie nowych i dotychczas nieznanych. Fakt, że doszło do połączenia tych dwóch największych potęg świata europejskiego jazzu naszej epoki nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem – choć wielu słuchaczy zapyta zapewne, dlaczego zajęło to aż tyle czasu.

Utworzenie zespołu RYMDEN, którego nazwa oznacza przestrzeń bądź wszechświat, pozwoli słuchaczom poznać muzykę charakteryzującą się skandynawskim nastrojem i nastawieniem. Nie chodzi tu oczywiście o „skandynawskie brzmienia” w stylu, w jakim wyobraża je sobie wiele osób. Muzyka zespołu RYMDEN to nie dźwięki, przy których można medytować patrząc na zamarznięte szczyty gór lub spokojne, majestatyczne fiordy – choć słuchacze mogą próbować, jeśli mają na to ochotę. Zamiast tego, muzycy stworzyli utwory odzwierciedlające wszystkie aspekty skandynawskich osiągnięć XXI wieku.

Skład zespołu:

Bugge Wesseltoft (piano, keyboards)
Dan Berglund (bass)
Magnus Öström (drums)