Galeria

Możdżer – Lemańczyk – Łosowski

Skład:

Leszek Możdżer – fortepian

Piotr Lemańczyk – kontrabas, gitara basowa

Tomasz Łosowski – perkusja

Leszek Możdżer – wybitny pianista i kompozytor, dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. Początkowo związany z „yassową” formacją Miłość, potem pojawiał się w wielu konfiguracjach min. w zespołach Zbigniewa Namysłowskiego, Tomasza Stańko, Buddy’ego de Franco, Archie’go Sheppa i wielu innych. Dyskografia pianisty obejmuje ponad sto albumów. Nagrywał i koncertował m.in. z Davidem Gilmourem, Naną Vasconcelos, Marcusem Millerem, Johnem Scofieldem, Joe Lovano, Tan Dunem, Patem Metheny’m czy Adamem Makowiczem. Album Impressions On Chopin wszedł już na stałe do swoistego kanonu nagrań inspirowanych twórczością genialnego polskiego kompozytora. Leszek Możdżer współpracował także z Janem A.P. Kaczmarkiem (nagrania do nagrodzonej Oscarem ścieżki dźwiękowej do filmu „Finding Neverland”). Projekty solowe („Piano”, „Komeda”) oraz w autorskim trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco („The Time”, „Between us and the light”, „Polska”) osiągnęły statusy Diamentowych i Podwójnie Platynowych Płyt.  Leszek Możdżer jest również autorem muzyki do przedstawień teatralnych i filmów.

Piotr Lemańczyk jest uważany za jednego z najwybitniejszych europejskich basistów jazzowych. Koncertuje i nagrywa z nazwiskami światowego jazzu takimi jak: Walter Smith III, Jerry Bergonzi, Seamus Blake, Dave Kikoski, Tim Hagans, Brian Melvin, Gary Novak, Avishai Cohen, Soweto Kinch, Leszek Możdżer, Krzesimir Dębski czy Zbigniew Namysłowski. Nagrał osiem autorskich płyt, które otrzymały znakomite recenzje w takich magazynach jak „Down Beat”, „JazzTimes” i „Jazz Forum”. Ponadto brał udział w nagraniu ponad pięćdziesięciu  płyt z topowymi artystami polskiej sceny jazzowej. Jest laureatem konkursów jazzowych: Jazz Juniors 95’ i 96’ w Krakowie, gdzie został nagrodzony za indywidualność, kompozycje oraz jako najlepszy instrumentalista, Jazz nad Odrą 96’ – nagroda za kompozycje oraz Pomorska Jesień Jazzowa 96’, gdzie otrzymał „Złoty Klucz do Kariery”. Jest członkiem wielu czołowych polskich zespołów jazzowych oraz jedynym europejczykiem amerykańskiego zespołu BeatleJazz. Jako lider występuje w zespołach: Piotr Lemańczyk Electric Band i Piotr Lemańczyk New Trio.

Tomasz Łosowski – perkusista, kompozytor, wszechstronny muzyk sesyjny, edukator i członek zespołu KOMBI. Autor pierwszej profesjonalnej szkoły na perkusję w Polsce. Na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat współpracował z wieloma artystami polskiej sceny popowej, rockowej i jazzowej. Brał udział w nagraniu przeszło 50 płyt, na koncie ma także trzy płyty solowe. Jest uznanym wykładowcą prowadzącym warsztaty muzyczne i pokazy perkusyjne „drum clinic” na terenie całego kraju. Uhonorowany tytułem najlepszego perkusisty wg czytelników magazynu „Gitara i Bas + Bębny” oraz tytułem najlepszego edukatora i jednego z najważniejszych polskich perkusistów w plebiscytach magazynu „Perkusista”.