Jazz Forum Talents | Możdżer – Lemańczyk – Łosowski

Jazz Forum Talents | Możdżer – Lemańczyk – Łosowski

 

 

I set: Jazz Forum Talents

Skład:

Kasia Pietrzko – fortepian
Maciej Kądziela – saksofon altowy
Jakub Mizeracki – gitara
Tomasz Chyła – skrzypce
Kacper Smoliński – harmonijka ustna
Roman Chraniuk – kontrabas
Adam Zagórski – perkusja

Jazz Forum Talents to zespół największych nowych talentów polskiego jazzu, wyłoniony spośród muzyków, którzy rok temu brali udział w Jazz Forum Showcase powered by Szczecin Jazz. Każdy z muzyków wspaniałej siódemki ma już ugruntowaną pozycję na naszej scenie, nagrody i wyróżnienia zdobyte na najważniejszych ogólnopolskich konkursach, wysokie notowania, a nawet i zwycięstwa w dorocznych ankietach czytelników JAZZ FORUM – indywidualnie i z macierzystymi zespołami (Kasia Pietrzko Trio, SKICK-SKIUK, Tomasz Chyła Quintet, Weezdob Collective, ZK Collaboration).

Kasia Pietrzko – pianistka, liderka zespołu Kasia Pietrzko Trio. Nominowana do nagrody Fryderyk 2018 za Jazzowy Debiut Roku, laureatka ankiety Jazz Top i „Mateusza” Trójki w kategorii Nowa Nadzieja. W 2018 roku zagrała w zespole mistrza Tomasza Stańki na Jego ostatnim koncercie. Ma na koncie dwa autorskie albumy i dziesiątki zagranicznych koncertów.

Jakub Mizeracki – gitarzysta zespołu Skicki-Skiuk,  który w 2017 roku zdobył Grand Prix Konkurs na Indywidualność Jazzową festiwalu Jazz nad Odrą. W 2019 Mizeracki zajął III miejsce w Międzynarodowym Konkursie im. Jarosława Śmietany. Grał m.in. z Billym Cobhamem i Leszkiem Możdżerem.

fot. Robert Kubiszyn

Maciej Kądziela – saksofonista altowy, współlider zespołu ZK Collaboration. Uczył się m.in. w Nowym Jorku na Columbia Univesity, pobierał też lekcje u Lee Konitza i Grega Osby’ego. Ukończył duńskie Rhythmic Music Conservatory. Współpracował m.in. z Dave’em Youngiem i Jerzym Małkiem. Obecnie sam uczy adeptów sztuki jazzowej na Akademii Muzycznej w Łodzi. Współtwórca niezwykłego projektu „Virtual Big Band Cho-Jazz 50” na 50-lecie warsztatów jazzowych w Chodzieży.

Kacper Smoliński – wirtuoz harmonijki ustnej, członek zespołu Weezdob Collective, z którym w 2018 wygrał Konkurs na Indywidualność Jazzową na festiwalu Jazz nad Odrą. Stypendysta „Młodej Polski”. Ukończył Jazz-Institut Berlin. Uczył się u Grega Cohena. w 2019 roku Krzysztof Herdzin napisał dla niego „Concerto for Harmonica and String Orchestra”, które miało swoją prapremierę w Łomży.

Tomasz Chyła – jeden z najlepszych polskich skrzypków jazzowych, lider zespołu Tomasz Chyła Quintet, z którym nagrał trzy albumy. Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyk. Laureat konkursu Jazz Juniors 2016. W 2018 zagrał brawurowy koncert na jazzowej scenie festiwalu Pol’and’Rock. Koncertował w całej Europie i w Chinach.

Roman Chraniuk – kontrabasista zespołu Skicki-Skiuk, z którym w 2017 wygrał konkurs Jazzu nad Odrą na Indywidualność Jazzową oraz gościł na scenie jazzowej na Festiwalu Woodstock. Współpracował m.in. z Januszem Muniakiem, Leszkiem Możdżerem, Marcusem Wyattem i Davidem Dorůžką. Grał na wielu scenach świata od Islandii po Hongkong.

Adam Zagórski – jeden z najbardziej rozchwytywanych polskich perkusistów jazzowych. Współlider grupy ZK Collaboration, członek Weezdob Collective. Na stałe współpracuje również z Włodkiem Pawlikiem oraz Arturem Dutkiewiczem. Laureat wielu międzynarodowych nagród. Twórca projektu „Virtual Big Band Cho-Jazz 50” na 50-lecie Warsztatów Jazzowych w Chodzieży.

fot. Robert Kubiszyn

II set: Możdżer – Lemańczyk – Łosowski

Skład:
Leszek Możdżer – fortepian
Piotr Lemańczyk – kontrabas, gitara basowa
Tomasz Łosowski – perkusja

Leszek Możdżer – wybitny pianista i kompozytor, dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. Początkowo związany z „yassową” formacją Miłość, potem pojawiał się w wielu konfiguracjach min. w zespołach Zbigniewa Namysłowskiego, Tomasza Stańko, Buddy’ego de Franco, Archie’go Sheppa i wielu innych. Dyskografia pianisty obejmuje ponad sto albumów. Nagrywał i koncertował m.in. z Davidem Gilmourem, Naną Vasconcelos, Marcusem Millerem, Johnem Scofieldem, Joe Lovano, Tan Dunem, Patem Metheny’m czy Adamem Makowiczem. Album Impressions On Chopin wszedł już na stałe do swoistego kanonu nagrań inspirowanych twórczością genialnego polskiego kompozytora. Leszek Możdżer współpracował także z Janem A.P. Kaczmarkiem (nagrania do nagrodzonej Oscarem ścieżki dźwiękowej do filmu „Finding Neverland”). Projekty solowe („Piano”, „Komeda”) oraz w autorskim trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco („The Time”, „Between us and the light”, „Polska”) osiągnęły statusy Diamentowych i Podwójnie Platynowych Płyt.  Leszek Możdżer jest również autorem muzyki do przedstawień teatralnych i filmów.

Piotr Lemańczyk jest uważany za jednego z najwybitniejszych europejskich basistów jazzowych. Koncertuje i nagrywa z nazwiskami światowego jazzu takimi jak: Walter Smith III, Jerry Bergonzi, Seamus Blake, Dave Kikoski, Tim Hagans, Brian Melvin, Gary Novak, Avishai Cohen, Soweto Kinch, Leszek Możdżer, Krzesimir Dębski czy Zbigniew Namysłowski. Nagrał osiem autorskich płyt, które otrzymały znakomite recenzje w takich magazynach jak „Down Beat”, „JazzTimes” i „Jazz Forum”. Ponadto brał udział w nagraniu ponad pięćdziesięciu  płyt z topowymi artystami polskiej sceny jazzowej. Jest laureatem konkursów jazzowych: Jazz Juniors 95’ i 96’ w Krakowie, gdzie został nagrodzony za indywidualność, kompozycje oraz jako najlepszy instrumentalista, Jazz nad Odrą 96’ – nagroda za kompozycje oraz Pomorska Jesień Jazzowa 96’, gdzie otrzymał „Złoty Klucz do Kariery”. Jest członkiem wielu czołowych polskich zespołów jazzowych oraz jedynym europejczykiem amerykańskiego zespołu BeatleJazz. Jako lider występuje w zespołach: Piotr Lemańczyk Electric Band i Piotr Lemańczyk New Trio

Tomasz Łosowski – perkusista, kompozytor, wszechstronny muzyk sesyjny, edukator i członek zespołu KOMBI. Autor pierwszej profesjonalnej szkoły na perkusję w Polsce. Na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat współpracował z wieloma artystami polskiej sceny popowej, rockowej i jazzowej. Brał udział w nagraniu przeszło 50 płyt, na koncie ma także trzy płyty solowe. Jest uznanym wykładowcą prowadzącym warsztaty muzyczne i pokazy perkusyjne „drum clinic” na terenie całego kraju. Uhonorowany tytułem najlepszego perkusisty wg czytelników magazynu „Gitara i Bas + Bębny” oraz tytułem najlepszego edukatora i jednego z najważniejszych polskich perkusistów w plebiscytach magazynu „Perkusista”.