Eskaubei & Tomek Nowak Quartet ft. Mr Krime

Skład:

Tomasz Nowak – trąbka

Kuba Płużek – instr. Klawiszowe

Alan Wykpisz – bass

Filip Mozul – bębny

Wojciech Długosz „Mr Krime” – gramofony, syntezator

Eskaubei – rap

Jedyny w kraju zespół łączący w sposób permanentny jazzowe improwizacje na najwyższym poziomie ze świetnymi rapowanymi tekstami.

Zespół jest świeżo po wydaniu swojej drugiej płyty „Tego Chciałem” (For Tune), która, podobnie jak debiut była entuzjastycznie komplementowana m.in. przez Michała Urbaniaka, Adama Barucha i Vitolda Reka. To kontynuacja drogi, jaką zespół obrał na debiutanckim krążku „Będzie Dobrze”, przyjętym niezwykle ciepło zarówno przez środowisko jazzowe jak i hip hopowe. Po zaistnieniu w wielu podsumowaniach muzycznych roku 2015 i podwójnym zwycięstwie w plebiscycie „Jazz 2015” miesięcznika JazzPress i RadioJazz.fm zespół postanowił pójść za ciosem.

„Tego Chciałem”, to rozwinięcie formuły akustycznego grania i wzbogacenie jej o nowe elementy. Na płycie obok kontrabasu pojawia się gitara basowa. Nie ma fortepianu, są za do fender rhodes, wurlitzer oraz organy hammonda, a także smaczki w postaci brzmień syntezatorowych czy przetworzonego brzmienia trąbki. Zachowana została jednak energia nagrywania „na setkę” (łącznie z partiami rapu) i duża swoboda improwizacji. Podobnie jak przy pierwszej płycie na ostateczny kształt albumu duży wpływ miał udział Mr Krime-a i jego partii gramofonowych. Nie do przecenienia jest również udział saksofonisty Mateusza Śliwy (High Definition Quartet / Vehemence Quartet), który pojawia się w kilku utworach. Wokalnie materiał wzbogacili Patrycja Zarychta oraz Pan Tubas i Woytak z formacji Tubas Składowski.

Koncert w ramach obchodów Światowego Dnia Jazzu Polskiego we Wrocławiu.