Wrocławska Nagroda Muzyczna 2017 – nominacja dla Leszka Możdżera

Wrocławską Nagrodę Muzyczną przyznają m.in. wrocławscy dziennikarze i krytycy, a otrzymują ją artyści, którzy w szczególny sposób zasłużyli się w minionym sezonie. Laur przyznawany jest w dwóch kategoriach – muzyka poważna i rozrywkowa. Leszek Możdżer został nominowany za inicjatywę corocznych wspólnych koncertów z laureatami Otwartego Konkursu na Indywidualność Jazzową oraz wykonanie koncertu z formacją Skicki-Skiuk podczas 53. Jazzu nad Odrą.

Za sezon 2016/2017 zostali nominowani w kategorii muzyka rozrywkowa:

  • Krzysztof Pełech za nagraną wspólnie z Robertem Horną płytę „Sambalanco” – popis wirtuozerii i muzycznego smaku
  • Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny festiwalu Jazz nad Odrą za inicjatywę corocznych wspólnych koncertów z laureatami Otwartego Konkursu na Indywidualność Jazzową oraz wykonanie koncertu z formacją Skicki-Skiuk
  • Grupa EABS (Electro Acoustic Beat Sessions) za płytę „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” będącą współczesnym spojrzeniem na tradycję muzyki jazzowej.

Zwycięzców poznamy w poniedziałek 4 grudnia o godzinie 19.00 w Narodowym Forum Muzyki (Sala Czerwona) podczas specjalnej gali. Trzymamy kciuki za naszego dyrektora artystycznego!

maslow-0811-2

LESZEK MOŻDŻER – wybitny pianista i kompozytor, dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”. Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków, „komedowskie” inspiracje – tworzą w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej.

Źródło: wroclaw.pl