Coltrane według Coltrane’a: spotkanie z Filipem Łobodzińskim

Na 11 kwietnia planowana jest premiera pierwszej w Polsce książki dotyczącej prawdziwej legendy nie tylko jazzu, ale muzyki w ogóle – Johna Coltrane’a. O pozycji Coltrane’a w świecie muzyki i szczerego uwielbienia fanów świadczy choćby fakt, że amerykański saksofonista jako jedyny muzyk doczekał się oficjalnie zarejestrowanego kościoła…

26 kwietnia (godz. 17:30, Impart) w ramach festiwalu Jazz nad Odrą odbędzie się spotkanie z Filipem Łobodzińskim, tłumaczem tej wyjątkowej pozycji o jednej z najbardziej kultowych postaci muzyki jazzowej. 

COLTRANE WEDŁUG COLTRANE'A OKŁADKAKsiążka zawiera wszystkie znane dotąd wywiady z Coltrane’em, a także artykuły, wspomnienia, noty z okładek płyt, w których cytowano jego wypowiedzi. Książka ta jest więc próbą zaprezentowania historii jego życia i kariery poprzez jego własne słowa, uszeregowane w porządku chronologicznym, według dat przeprowadzenia rozmów.

Książka została brawurowo przetłumaczona przez Filipa Łobodzińskiego, który sprawił, że mamy wrażenie uczestniczenia w autentycznej rozmowie z wielkim Trane’em.

Tomasz Stańko po lekturze Coltrane według Coltrane’a stwierdził: To bardzo ciekawa publikacja. Wywiady z muzykami, zwłaszcza z Trane’em, były w mojej młodości jednym z najważniejszych źródeł informacji i wiedzy o muzyce. Nikt w jazzie, tak trafnie i wnikliwie, nie tłumaczy głębi, istoty i filozofii muzyki tak jak wielcy i sławni muzycy. Zwłaszcza Coltrane. Gorąco polecam, niezwykle cenna i nietypowa książka”.

John Coltrane to dla mnie religia i kościół… To dźwięki wielkiej miłości do świata i ludzi, to porażająca duchowość i muzyczna głębia, to pochwała nieskończenie pięknego i nieskończenie brzydkiego. To alfa i omega, muzyczna przeszłość i przyszłość, mainstream i ezoteryczna tantra. Nie można nie znać, a poznawszy, nie pokochać wielkiego Johna Coltrane’a i jego magicznej muzyki – podsumował Tymon Tymański.

Książkę będzie można nabyć podczas 53. edycji festiwalu Jazz nad Odrą.

Wydarzenie na Facebooku:  TUTAJ

Spotkanie z Filipem Łobodzińskim
26 kwietnia, godz. 17:30
sala kameralna
Impart

wstęp wolny!